Seçimlere 2 gün kala 2 yıllık ballı maaş

Seçimlere 2 gün kala 2 yıllık ballı maaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu(SEDDK) üyelerine, her hangi bir sebeple görevleri sona erse bile, 2 yıl maaş ödenmesini sağlayacak Kararname değişikliğini onayladı. Değişiklik öncesi Kararnameye göre ise, görevi sona eren kurul üyelerine 3 ay maaş ödemesi yapılabiliyordu

“Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyeleri için yapılan değişiklik aynen şöyle:

“47 sayılı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasının dördüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

‘Bir kamu kurumunda çalışmayanlardan üyeliğe atanıp görevi herhangi bir sebeple sona erenlere başka bir görev veya işe başlayıncaya kadar, almakta oldukları her türlü ödemeler Kurum tarafından verilmeye devem edebilir ve bu şekilde yapılacak ödeme iki yılı geçemez.’

Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”

NE ANLAMA GELİYOR

Bir başka ifadeyle söz konusu değişiklikle, devlet memuru olmadığı halde Kurul üyeliğine atanmış olanların, görevi herhangi bir sebeple sona erse bile, söz konusu kurum bu eski kurul üyelerine maaş ödemeye devam edecek.

Değişiklik öncesi kararnamede, “görevi herhangi bir sebeple sona erenlere” değil, “görevi sona erenlere” deniyordu. Ve bu şekilde görevi sona erenlere, bir görev veya bir işe başlayıncaya kadar, sadece 3 ay süreyle maaş ödemesi yapılabiliyordu.

Seçimlere iki gün kala yapılan bu değişiklik ile Kurul üyeleri, çalışmasalar bile iki yıl maaş alma garantisine kavuştu şeklinde değerlendirildi.

Odatv.com 

YORUMLAR YAZ
 • Akıl Yok mu12 ay önce
 • Herkes hezaman herşeyi ister. SEDDK başkanı da 2 yıllık maaş yataraf para almak istemiş, kendi menfaati için mantıklı.
  Ama, bu partide ve bürokraside hiç mi aklı çalışan yoktur. Seçime 2 gün kala böyle bir yasa çıkarmak, oy kaybetmeyi kabullenmek anlamına gelmiyor mu?
  Yoksa SEDDK’daki 3-4 üyenin oyunu almak için mi yapmışlar:)

 • Doymadı mı12 ay önce
 • Önceki ayrıldığı kurumdan 2 milyon TL’nin üzerinde para aldığından bahsediliyor.
  Denizcilik İşletmelerinden 2. maaş alıyor.
  Ama doymamışlar.
  Hakem olmak için çaba sarf etti, olamayınca bari 2 yıl maaşa garantileyeyim demiş.
  Ne güzel, Çiftlik