Sezgin Baran Korkmaz’dan nostaljik ‘patates’ paylaşımı

Sezgin Baran Korkmaz’dan nostaljik ‘patates’ paylaşımı

ABD tarafından ‘kara para akladığı’ iddiasıyla yakalanan ve bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalan firari Sezgin Baran Korkmaz sosyal medyasından ilginç bir fotoğraf paylaştı.
New York’ta yaşamını sürdüren firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, sosyal medyasından ilginç bir fotoğraf paylaştı. Baran sosyal medya hesabından patates soyarken bir fotoğrafını, “Her şey değişir bakışlar değişmez bro. 11 yaşında her gün bir çuval patatesi soyduktan sonra New York’ta ben.(Sarı patatesin yanında suşi cırt)” notuyla paylaştı. Korkmaz’ın paylaşımının altına Türkiye, ABD, Utah ve Kars etiketlerini de koyması dikkat çekti.

İKİ ÜLKE DE İADESİNİ İSTEMİŞTİ

Kara para aklamak, dolandırıcılık gibi çeşitli suçlamalar nedeniyle hakkında Türkiye ve ABD tarafından kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan Sezgin Baran Korkmaz, 5 Aralık 2020’de Türkiye’yi terk etmişti. Avusturya’ya giden Korkmaz, 10 Haziran 2021’de burada bir otel alımı pazarlığı sırasında yakalanmıştı. Hem Türkiye hem de ABD iade talebinde bulunurken Avusturya Adalet Bakanlığı , Korkmaz’a yönelik isnat edilen suçların ilkinin ABD’de işlenmiş olması ve bu ülkedeki mağdur sayısının fazlalığı nedeniyle iade önceliğini ABD’ye tanıdı. Mart 2022’de ABD’nin iade talebi haklı bulunmuş ve Korkmaz ABD’ye iade edilmişti. Yaklaşık bir yıl cezaevinde kalan Korkmaz, 1 Ağustos 2023’te tahliye edildi. Türkiye’deki dosyası ise hala sürüyor.

İTALYAN RESTORANINDAN SONRA ÇİN RESTORANINDAN PAYLAŞIM

Korkmaz geçtiğimiz günlerde uzun bir aradan sonra ABD’de bir İtalyan restoranından çıkarken görüntülenmişti. Şimdi yaptığı paylaşımda ise bir Çin restoranında görülüyor.

135 MİLYON DOLAR BORCUM VAR DEDİ
Korkmaz 5 gün önce bir gazeteye verdiği röportajda, toplamda 135 milyon dolar civarında borcu olduğunu önemli bir kısmını ödediğini söylerken yargılamanın da bir yıl içinde biteceğini düşündüğünü eklemişti. Kendisine tezgah kurulduğunu iddia eden Korkmaz kimlerin de bu tezgahın içinde olduğunu yakın bir zamanda canlı yayında açıklayacağını söylemişti.
Korkmaz, aynı röportajda “Cezaevinde değilim. Çalışma hayatımı burada sürdürüyorum. (…) Türkiye’de yaptığım işi, 25 yılda ticaret hayatımda gösterdiğim başarıyı bir yılda Amerika’da başarabilir miyim onu deniyorum. Ben bu yaşananlardan hayatımda güçlenmediğim kadar güçlenmiş bir şekilde çıktım. Şimdi New York’un ortasına memleketim olan Kars’ın ilçesi Digor adıyla ‘Digor Towers’i kuruyoruz.

BİR YIL İÇİNDE TÜRKİYE’YE DÖNMEYİ PLANLIYORUM

En geç bir yıl içinde Türkiye’ye dönmeyi planlıyorum. Ben Avusturya’dan ABD’ye getirildiğimde de Türkiye’ye iademi istedim. Dünyanın en büyük zengini olayım, Kars’ın bir taşını, Boğaz’ın bir bardak çayını dünyaya değişmem. (…) Ben ABD’de para aklayacağım, gelip Manhattan’ın göbeğinde ticaret yapabilir miyim? ABD buna müsaade eder mi?” patronlardünyasi.com