Sigorta Eksperleri İcra Komitesi üyeleri belirlendi

Sigorta Eksperleri İcra Komitesi üyeleri belirlendi

22 Temmuz 2023 Cumartesi günü gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Eksperleri İcra Komitesi seçimlerinde, dört yıl süre ile görev yapacak İcra Komitesi üyeleri belirlendi.

Açılış sonrasında SEİK’in geçmiş dönem faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SEİK Başkanı Sayın Ahmet Nedim Erdem “2012 yılında ortaya koyduğu, tüm eksperleri bir araya getirme yönündeki hayallerinin gerçekleşmiş olduğunu ve bundan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Edirne’den Ardahan’a tüm meslektaşların meslek için bugün burada olduğunu, meslekten ayrılmaların değil; mesleğe katılımların arttığını ifade ederek ekonomik şartlar sebebiyle zor bir dönemin önümüzde olduğunu, bunun etkilerini en hafif şekilde atlatabilmek için çaba sarf edileceğini, bu zor süreci de eksperlerin atlatacağına inancının tam olduğunu” söyledi. 6 aylık enflasyon farkının ücret tarifesine yansıtılması gerektiğini ve SEDDK nezdinde girişimlerin devam ettiğini belirterek seçimlerin meslek için hayırlı olması dileyen Erdem, “Başta tercihini bizden yana kullanarak bizlere duydukları güveni gösteren meslektaşlarımız olmak üzere bu süreçte emeği geçen, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hakan Ülken’e, SEDDK Başkanımız Sayın Mehmet Akif Eroğlu’na, Başkan Yardımcımız Sayın Fatma Ebru Gençosmanoğlu’na, Sigortacılık Müdürümüz Sayın Mevlüt Söylemez’e ve tüm Sigortacılık Müdürlüğü çalışanlarına, bundan önce SEİK yönetiminde görev alarak süreçleri bugüne kadar getirmiş tüm arkadaşlarımıza desteklerini esirgemeyen tüm meslek derneklerine ve vakfımıza teşekkür ederim, mesleğimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, SEİK Daimi Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ülken, SEİK tarafından temsil edilen eksperler ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ nun da toplantıya katılmak istediğini, ancak programındaki değişiklik nedeniyle katılamadığını bildirmiş, “Başkan fiilen olamasa da gönlü burada, size selamlarını getirdim, seçimlerin sektörümüze ve sizlere hayırlı olması dileklerini iletti.” şeklinde konuştu.

Acenteler ve eksperler ile birlikte sektörün tüm unsurlarının birlikte var olmasının önemine değinen Sayın Hakan Ülken, bunu sağlamak için emek verdiklerini, özellikle son dönemde yaşanmakta olan ekonomik zorluklar sebebi ile eksperlerin ekonomik açıdan da korunması gerektiğini, 2022 yılı aralık ayı içerisinde başlanılan eksper ücret görüşmelerinin sonlandığı 2023 yılı temmuz ayı itibarı ile görüşülen ücretin yetersiz kaldığını, ilk 6 aylık enflasyon farkının ücretlere yansıtılması gerektiğini, bunun için gerekli görüşmelerin yapıldığını, talebin SEDDK ya iletildiğini, olumlu sonuçların beklenmekte olduğunu ifade etti. Öte yandan Sayın Ülken ayrıca sigorta eksperini, sigortacılık sisteminin en önemli unsuru olarak gördüklerini ifade ederek son dönemde ülke olarak yaşadığımız deprem felaketinde üstlenmiş oldukları sorumluluk ve göstermiş oldukları üstün başarı konusunda da tüm eksper camiasına teşekkürlerini iletirken, TOBB olarak eksperlik kurumuna desteklerinin süreceğini belirtti.

SEDDK Başkan Yardımcısı ve DASK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatma Ebru Gençosmanoğlu ise konuşmasında SEDDK Başkanı Sayın Mehmet Akif Eroğlu’nun selamlarını ileterek, Sayın Başkandan kurumu temsilen SEİK seçimlere kendisinin katılmak istediğini özellikle rica ettiğini, aynı zamanda DASK Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor olması münasebeti ile yakın zamanda yaşanılan ve 11 ili kapsayan deprem felaketinde, bizzat çok önemli görev ve sorumluluk üstlenerek başarı ile yürüten sigorta eksperleri ile bir araya gelerek teşekkürlerini iletmek için burada olduğunu ifade etti. Sayın Gençosmanoğlu konuşmasının devamında değer kaybı, maden sıralı atamalarının önemine vurgu yaparak, bu alanlarda gösterilecek başarının tüm branşlarda sıralı atamanın anahtarı olacağını, maden ücret tarifesine ilişkin çalışmalarda sona yaklaşıldığını belirterek, son dönemde eksperlerin maliyet kalemlerindeki artışına ilişkin dile getirilen talepleri Sayın SEDDK Başkanına ileteceğini aktardı.

Konuşmaların tamamlanması sonrasında, TOBB Sigortacılık Müdürü Sayın Mevlüt Söylemez’ in bilgilendirmesi ile seçimlere geçildi. Seçim süreci demokratik ve mesleğimize yakışır bir biçimde icra edilerek, birlikteliğimiz ve dayanışmamız tüm kamuoyuna bir kez daha sergilenmiş, kazanan yine mesleğimiz olmuştur. Eksperlik mesleğinin temsil organı olan Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) seçiminde meslektaşlarımız 7 asil ve 7 yedek üyenin tamamını, Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği listesinden seçilerek, mesleğin temsili için görevlendirmiştir.