SoftBank’ın fonu 33 yıl sonra kar etti

SoftBank’ın fonu 33 yıl sonra kar etti

SoftBank Mart ayında sona eren mali yılda Vision Fund’dan 724,3 milyar Japon yeni (4,6 milyar dolar) kazanç elde etti ve 2021’den bu yana ilk kez kara geçti.

SoftBank’ın Vision Fund segmenti, mali yılın tamamında 128,2 milyar yen kâr elde ederek bir önceki yılki 4,3 trilyon yenlik zararın ardından kâra geçti.

Vision Fund’daki toparlanma SoftBank Group’un Mart ayında sona eren dördüncü mali çeyrekte kâra geçmesine yardımcı oldu.

Vizyon Fonu, TikTok’un sahibi ByteDance ve ABD’li yemek dağıtım firması DoorDash de dahil olmak üzere SoftBank’ın en yüksek profilli yatırımlarından bazılarının değer kazanmasıyla desteklendi.
. Ancak SoftBank, Çinli araç çağırma firması DiDi ve ofis paylaşım şirketi WeWork gibi diğer bazı yatırımlarından darbe aldı.
Geçen yıl 11. Bölüm iflas koruması için başvuruda bulundu.

Vision Fund’daki kazanç büyük ölçüde çip tasarımcısı Arm’ın geçen yılki ilk halka arzından kaynaklandı.

Japon firma, Softbank’ın bir iştiraki olan Arm’ın halka arzıyla ilgili kazançların “konsolide kar veya zarar tablosunda” raporlanmadığını söyledi. Vision Fund’ın iştiraklerindeki yatırımlarıyla ilişkili kazançlar hariç tutulduğunda, teknoloji yatırım kolu 167,3 milyar yen zarar açıkladı.

Yine de, bazı teknoloji firmalarına yapılan kötü bahislerin yanı sıra dalgalı piyasalardan da etkilenen SoftBank için bir toparlanmanın başladığına dair işaretler var.

SoftBank 1,84 trilyon yen beklentisine karşılık 1,75 trilyon yen satış,
71,64 milyar yen zarar beklenirken 231,1 milyar yen net kar elde etti.

SoftBank tüm yıl için 227.6 milyar yen zarar açıkladı, ancak bu zarar bir önceki mali yıldaki 970.1 milyar yenlik zararın çok altında.