Standard & Poor’s Türkiye’nin kredi notunu yükseltti

Standard & Poor’s Türkiye’nin kredi notunu yükseltti

Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu.

S&P Global’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin kredi notu “B”den “B+”ya çıkarıldı. Kredi notunun görünümü “pozitif” olarak devam edecek.

Kurumdan yapılan açıklamada “Önümüzdeki iki yıl içinde portföy girişlerinin artacağını ve cari açıkların daralmasını, enflasyon ve dolarizasyonun azalmasını öngörüyoruz” denildi. Ancak ilerlemenin yavaş olacağı ve Merkez Bankası’ndaki rezerv birikiminin ılımlı olacağı kaydedildi.

BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜZDE 3

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 2024 yılının geri kalanında gösterge bir haftalık repo faiz oranını yüzde 50’de tutması ve talebi yumuşatmak ve döviz kurunun enflasyona etkisini en aza indirmek için Türk lirası üzerindeki değer kaybı baskılarına karşı önlem almasının muhtemel olduğuna işaret edildi.

Kurum, 2024 yılı için, deprem harcamalarının artmasıyla birlikte nakit ve tahakkuk bazlı genel devlet açığının GSYİH’nın yüzde 4,8’i civarında olacağını öngörüyor. S&P Global, bu yıl ve önümüzdeki yıl için büyüme beklentilerini yüzde 3,0 olarak belirledi.