Tahvil kralından resesyon uyarısı

Tahvil kralından resesyon uyarısı

Ünlü tahvil yatırımcısı ve DoubleLine Capital kurucusu Jeffrey Gundlach’a göre ABD’de resesyon ihtimali giderek kuvvetleniyor ve Fed muhtemelen son faiz artışını çarşamba akşamı yaptı.

Fed kararı sonrası CNBC’ye konuşan Gundlach “Resesyon ihtimalleri ciddi derecede yüksek” dedi ve Fed’in uyguladığı kümülatif faiz artışı ve yaşanan kredi daralmasının kötümserliğini beslediğini belirtti. Fed’in faiz kararı sonrası da swap piyasaları Gundlach’ın düşüncesine paralel olarak 2023’te faiz indirimi gerçekleşeceğini fiyatladı.

Gundlach aynı zamanda hisse senedi piyasaları için de endişesini dile getirirken S&P 500 endeksinin 4 bin 200-4 bin 300 bandını geçmekte zorlanacağını ve ardından yönünü aşağı çevirebileceğini belirtti.

  • FAİZ ARTIRAN FED’DE HAZİRAN’DA ‘MOLA’ SİNYALİ

Powell’dan resesyon yorumları

Fed Başkanı Jerome Powell ABD’nin ılımlı olmasını ümit ettiği bir resesyon yaşamasının mümkün olduğunu ancak resesyondan kaçınmayı daha büyük bir ihtimal olarak gördüğünü belirtti.

Powell bankacılık sektöründe yaşanan güven krizinin sıkılaşan kredi koşullarıya sonuçlanmasına ilişkin ise “Sıkı kredi koşulları ekonomik aktiviteye, işe alımlara ve enflasyona etkide bulunacak gibi gözüküyor” yorumunu yaptı.