Tarım arazisine yatırım yapılır mı?

Tarım arazisine yatırım yapılır mı?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizin nüfusu 83 milyon 614 bin. Buna ülkemizde yaşayan 5 milyon Suriyeli mülteci ile yasadışı yollarla ülkeye giriş yapan 1 milyonun üzerindeki Afganlı, Pakistanlı ve Bangladeşli’yi de dâhil ettiğimizde Anadolu coğrafyasında yaşayan insan sayısı 90 milyona ulaşıyor.

Ekilebilir Tarım Alanları Daralıyor

Her yıl ülkemizi ziyaret eden 30-35 milyon turisti de bu tablonun içine eklediğimiz zaman 120 milyon kişinin karnını doyurmak gibi bir zaruret ortaya çıkıyor. Bu da tarım ve hayvancılık sektörünü ülkemiz açısından hayati sektörlerden biri haline getiriyor. Tablo böyle iken ülkemizdeki ekilebilir tarım alanları her yıl azalıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1990 yılında 27 milyon 856 bin hektar olan tarım alanları 2014 yılında 23 milyon 939 bin hektara geriledi. Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre kayıplar 2017 yılından itibaren hız kazandı. Bu tarihte 23 milyon 375 bin olan ekilebilir tarım alanları sadece 3 yıl içinde 239 bin hektar azaldı ve 23 milyon 136 hektara geriledi.

Tarım alanlarının imara açılması ve üretim yapmanın getirdiği yükler yüzünden çiftçi sayısının azalması üretim tarafını olumsuz yönde etkilerken, tarım arazilerinin değerinin hızla yükselmesine neden oldu.

Tarım Arazilerinin Fiyatı Yükseliyor

Büyükşehirlerin nüfusunun hızla artması, şehrin ve iş yaşamının getirdiği olağanüstü stres ve Covid-19 salgını insanların kent yaşamından uzaklaşmasına neden oldu. İnsanların bahçeli müstakil ev veya bahçeli müstakil villa arayışlarının son dönemde hız kazanması da bu durumun bir göstergesi. İnsanların, müstakil evlere, bağ evlerine, kır evlerine olan ilgisinin artması tarla ve arsa fiyatlarının da hızla yükselmesine neden oldu.

Bill Gates Nereden Arazi Aldı?

Öte yandan büyük kurumsal yatırımcıların geniş tarım arazileri alarak portföylerini genişletmek istemesi de ilginin artmasına neden oluyor. Örneğin dünyaca ünlü milyarder Bill Gates’in Türkiye’de arazi satın aldığına dair haberler büyük bir ilgi uyandırdı. Bill Gates nereden arazi aldı, Bill Gates Türkiye’den arazi aldı mı, Bill Gates nereden arazi aldı aramalarının bir anda üst sıralara çıkması da bunun en açık göstergesi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan projeksiyona göre Türkiye’nin nüfusu 2050 yılında 95 milyonu aşacak. Yani mevcut nüfusa 12 milyon kişi daha eklenecek. Buna Türkiye’yi vatan edinmiş mülteciler de dahil edildiğinde nüfusun 100 milyonu aşması bekleniyor. Böylesi büyük bir nüfusun artan gıda talebini karşılamak için daha fazla üretim yapılması şart.

Tarım Arazilerinin Satışı Mümkün Mü?

Nitelikli tarım arazilerinin her yıl daralması, çiftçi sayısında yaşanan dramatik düşüş ve nüfus artışı gibi kritik faktörler gıda üretimi yapan kişi ve kuruluşlara büyük bir kazanç fırsatı sunuyor.

Trakya’nın en profesyonel arsa pazarlama şirketi olan Karliarsa.com sunduğu hızlı ve profesyonel çözümlerle sizi bahçeli ve imarlı arsalarla buluşturuyor. Bireysel ve kurumsal yatırımcıları sorunsuz bir şekilde hayalindeki fırsatlarla buluşturan Karliarsa.com’u takip edin, fırsatları kaçırmayın… (karliarsa.com)

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.