‘Tesla boğası’ndan pozitif yapay zeka yorumu

‘Tesla boğası’ndan pozitif yapay zeka yorumu

Yapay zeka bağlantılı çip talebiyle gelir tahminini oldukça yukarı çeken ve bu sayede 1 trilyon dolarlık değerlemeye yaklaşan Nvidia ünlü yatırımcılardan olumlu tepkiler almaya devam ediyor.

Ark Investment CEO’su Cathie Wood paylaştığı tweette Nvidia’in yapay zeka çağına güç vermeye devam edeceğini öngördü. Wood şirketin “eğrinin önünde fiyatlandığını” belirtti.

Nvidia yakaladığı yapay zeka rüzgarını yeni ürün tanıtımlarıyla sürdürmek istiyor. Pazartesi günü Nvidia CEO’su Jensen Huang, iki saatlik sunumunda teknoloji şirketlerine ChatGPT benzeri yapay zeka uygulamaları yaratmalarını kolaylaştıracak süper bilgisayar platformu açıklamıştı.

Huang, yapay zeka teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte bilgisayar kodlamaya giriş için çıtanın dramatik bir şekilde düşeceğini öngörerek “Yeni bilgisayar çağının dönüm noktasına ulaştık. Şimdi herkes programcı” açıklamasını yaptı.

Nvidia, yapay zeka görevlerini yerine getiren çiplere olan yüksek talebi gerekçe göstererek, geçtiğimiz hafta mevcut çeyrek için analistlerin tahminlerinin 4 milyar dolar üzerinde satış hasılatı beklentisi açıklamıştı. Bu beklenti sonrası şirket 1 trilyon dolar değerlemeye yaklaşarak en değerli çip üreticisi olmuştu.