TSKB 25 milyon avro kredi aldı

TSKB 25 milyon avro kredi aldı

TSKB, Avusturya Kalkınma Bankası’ndan 25 milyon avro kaynak temin etti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Avusturya Kalkınma Bankası (OeEB), 25 milyon avro tutarında yeni bir kredi anlaşmasına imza attı.

TSKB’den yapılan açıklamaya göre, uluslararası piyasalardan temin ettiği kaynaklarla sürdürülebilir kalkınma odaklı yatırım projelerine uzun yıllardır katkı sağlayan TSKB, OeEB ile yeni bir kredi anlaşması daha gerçekleştirdi.

2014 yılında OeEB’den 20 milyon avro tutarında kaynak temin eden TSKB, yeni anlaşmayla 25 milyon avro fon sağladı. TSKB, OeEB’den 12 yıl vadeli olarak temin ettiği bu kredi ile özel sektörün yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarını destekleyecek.

  • “Ülkemizin yeşil dönüşümüne ilave kaynak yaratmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, enerji ve enerji verimliliği alanında gerçekleştirilen yatırımlara kesintisiz katkı sağladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Banka olarak, orta ve uzun vadeli kaynaklarımız ile 20 yıldan uzun süredir ülkemizde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında gerçekleştirilen yatırımlara kesintisiz katkı sağlıyoruz. 2014 yılında Avusturya Kalkınma Bankası ile bu doğrultuda imzaladığımız 20 milyon avro tutarındaki kaynak anlaşması sonrası bu yıl aynı temada 25 milyon avro temin ettik. Uluslararası arenada bankamıza duyulan güveni bir kez daha teyit eden bu önemli anlaşmayla ülkemizin yeşil dönüşümüne ilave kaynak yaratmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu imzayla beraber TSKB olarak, bu yıl uluslararası piyasalardan iklim risklerinin azaltımı yönünde sağladığımız kaynak tutarı 125 milyon avroya ulaştı. Cumhuriyetimizin 100. yılında nitelikli sürdürülebilir kalkınma yönünde global kalkınma finansmanı kurumları ile iş birliklerimizi pekiştirerek ülkemiz ve dünyamız için etkili katkılar sunmaya devam edeceğiz.”