Türker İnanoğlu’ndan dev bağış

Türker İnanoğlu’ndan dev bağış

Türk film sektörüne adını altın harflerle yazdıran ve ‘Bay Sinema’ lakabıyla bilinen Türker İnanoğlu’nun, Maslak’ta bulunan TİM Show Center’i, eğitim her çocuğun hakkıdır diyerek Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Türk sinema sektörünün önde gelen isimlerinden olan Türker İnanoğlu, büyük emeklerle kurduğu Maslak TİM Center’i Darüşşafaka Cemiyetine bağışladı. Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Oğuz Güleç bugün yapılan toplantıda büyük haberi verdi.

Darüşşafaka Cemiyeti 160 yıldır eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla hareket ediyor.

BÜYÜK EMEKLERLE KURMUŞTU

Ünlü yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu 2 Nisan’da 88 yaşında hayatını kaybetmişti. Sinema sektöründe bir çok yapımda imzası bulunan İnanoğlu, Türkiye’de ilk video, ilk uydu sistemi, ilk özel televizyon stüdyosu, ilk uygulamalı sinema-televizyon eğitimi, ilk sinema-televizyon-tiyatro müzesi etkinliklerini gerçekleştiren isimdi.

Erler Film, Ulusal Video, Ulusal İletişim Radyo Televizyon, Süper Kanal, Kent-Atlas-Boğaziçi Sinemaları, TÜRVAK – Türker İnanoğlu Vakfı Eğitim Kurumları, TÜRVAK SİNEMA – Televizyon Müzesi, Mega Müzikal Tiyatro ve Sinema Salonları İşletmelerinin kurucusu ve sahibi olan Türk Sineması’nın duayeni Türker İnanoğlu’nun, Mega A.Ş. çerçevesindeki son projesi olan TİM Show Center, Kasım 2005’te faaliyete geçti.

Kültür ve eğlence merkezi olarak tasarlanan merkez bin 900 kişilik ana salonu, 400 kişilik tiyatro salonu, geniş fuaye alanı, 4 adet sinema salonu, 1 adet VIP sinema salonu, birbirine bağlanabilir şekilde tasarlanmış 4 adet toplantı odası, VIP restoranı ve 600 araçlık otoparkı ile kültür ve sanatın merkezi olarak faamiyet gösteriyor.

Aynı zamanda da Türkiye’de Kültür Bakanlığı’nca verilen ilk ‘Kültür Girişim Belgesi’nin sahibi.Patronlardünyasi.com