Türkiye sigorta sektörüne odaklanacak

Türkiye sigorta sektörüne odaklanacak

Ernst & Young’ın “Sigortacılık Öngörüleri 2013” raporuna göre, Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus ve her geçen gün artan kaliteli insan gücü potansiyeli ve sigorta sektörüne yönelik yeni düzenlemeler, tüketimi yavaşlayan Asya ve Avrupa’daki yatırımcıların ilgisini Türkiye’ye çekecek. Türk sigorta sektörü, diğer sektörlerin başarısını takip ederek, kendi coğrafyasında lider ve belirleyici konumunda olacak. 

2013 ‘ün ilk çeyreğinde Allianz’ın Yapı Kredi Sigorta’nın yüzde 93.9 hissesini 1.6 milyar liraya satın alması bu yıl sigorta sektörünün hareketli geçeceğinin şimdiden sinyallerini veriyor. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında sektördeki rekabet ortamı daha da kızışacak ve şirket oyuncuları satın almalar ve birleşme konularını yönetim gündemlerine alacak. 

Türkiye sigorta sektörünün performansını değerlendiren Ernst & Young Türkiye Denetim Hizmetleri Bölümü Ortağı Seda Hacıoğlu,“Bugüne kadar sisteme giren katılımcılar, aylık yatırdıkları katkı paylarını vergiden düşebiliyorlardı. Bu imkandan da sadece çalışan kesim yararlanabiliyordu. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni BES Kanunu ile 18 yaşını doldurmuş, çalışan çalışmayan, emekli, ev hanımı herkes, bireysel emeklilikten yararlanabiliyor ve devlet de bireysel emeklilik yaptıran herkese yüzde 25 katkı sağlıyor. Bu uygulama ile birlikte sigorta sektörü ciddi anlamda hareket ve ivme kazanmaya başladı. Yüzde 25 devlet katkısı, sigorta şirketlerinin pazarlama stratejilerini oldukça güçlendirdi. 2013 yılının ilk 2 ayında bireysel emeklilik kayıtlı sayısı, 200 bin kişiden fazla yeni girişin sağlanmasıyla geçen yılın aynı dönemine göre 4.5 kat büyüdü. 2013 itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’nde katılımcı sayısı 3 milyon 57 bin 301 kişiye ulaştı. Katılımcıların fon tutarı toplamda 19 milyar 686.5 milyon TL olurken, yatırıma yönlenen toplam tutar 15 milyar 337.8 milyon TL’ye yükseldi. Ayrıca, hayat dışı branşlarda da prim artışının 2012’deki nominal yüzde 18,2’lik büyümeyi geçerek  %20’yi zorlayacak” dedi.