Ünlü ekonomist açıkladı: Dolara vergi mi gelecek?

Ünlü ekonomist açıkladı: Dolara vergi mi gelecek?

Merkez Bankası’nın faiz politikasını değiştirmesinin ardından doların ateşinin söneceği tahmin ediliyordu. Ancak bu tahminler tutmadı, dolar ve euro’nun yukarı yönlü ilerleyişi sürdü.

ABD piyasalarında gözler perşembe günü açıklanacak enflasyon verisine çevrildi, piyasalarda, bu sabah negatif bir görünüm hakim. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’de 10 bankanın kredi notunu düşürdü. Çin’den bu sabah beklentilerin altında gelen ihracat ve ithalat rakamları risk iştahını baskılıyor.

Dolar konusunda yeni bir müdahalenin yapılıp yapılmayacağı merak edilirken konu ile ilgili ünlü ekonomist Selçuk Geçer’den yeni açıklamalar geldi. Dolar kuruna yeni bir müdahale beklediğini açıklayan Selçuk Geçer iktidarın bunu nasıl yapacağını da açıkladı.

Döviz hesabı olan vatandaşlar için önemli bilgilere paylaşan Ekonomist Selçuk Geçer, ek vergi getirilebileceği iddialarını öne sürdü. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Geçer, şu ifadeleri aktardı:

“Bankalardaki döviz hesaplarına vergi gelecek diyorlar. Vergi gelebilir arkadaşlar. Daha önce de böyle bir takım hatalar yapıldı. Bu hatayı yaptığınız an itibariyle kayıt dışını artırırsınız. Millet parasını bankadan çeker. Bir kereye mahsus o vergiyi öder, parasını yastık altına götürür ve ondan sonra piyasa ile banka arasındaki makas açılmaya başlar.”