Ürdün saldırısı petrolü yükseltti

Ürdün saldırısı petrolü yükseltti

İran destekli militanlar tarafından fırlatılan füzelerin hafta sonu Ürdün’de ABD askerlerini öldürmesinin ardından petrol fiyatları yükseldi.

ICE’de Brent %0,57 artışla varil başına 84,03 dolara kadar yükseldi. Şu sıralarda ise 30 cent artışla 83,85 dolar seviyesinde.

NYMEX’de Batı Teksas petrülo 32 cent düşüşle 78,33 dolardan işlem görüyor.

Beyaz Saray’a göre Pazar günü Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırına yakın bir karakolda konuşlu güçlere insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda üç ABD’li asker öldü, çok sayıda asker de yaralandı. Bu kişiler, İsrail’in Hamas’la savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana düşman saldırılarında ölen ilk Amerikalılar oldu.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, “Bu saldırıyla ilgili gerçekleri hala topluyor olsak da, Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz. Hiç şüpheniz olmasın – tüm sorumlulardan bizim seçtiğimiz bir zamanda ve şekilde hesap soracağız” dedi.

Analistler, Brent petrolü için bugün destek seviyesi olarak 83,04 doları, direnç olarak ise 84,27 doları işaret ediyorlar. Orta Doğu’da gerilimin tırmanması ve arz endişelerini yükseltmesi halinde fiyatın 85,03 dolar seviyesini hedeflemesi mümkün.