Yabancı basının gözünden seçim

Yabancı basının gözünden seçim

Bloomberg International’ın haberinde Erdoğan’ın seçimlerde açık bir zafer ilan edemediği, kutuplaşan ortamda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türk piyasalarını salladığı belirtildi.

Haberde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarını test eden seçimler ikinci tura kalabilir. Sandıkların yüzde 98’ten fazlası açldığı için Erdoğan’ın ilk turda zafer ilan etmesi hala mümkün ancak ikinci tur daha yüksek ihtimal olarak görünüyor. 69 yaşındaki Erdoğan siyasi hayatındaki en zorlu seçim yarışında anketlerin işaret ettiğinden daha iyi performans gösterdi.” ifadeleri yer aldı.

Financial Times haberinde Erdoğan’ın çekişmeli geçen seçimlerde anketlerden daha iyi performans gösterdiğini, seçimlerin ikinci tura kalmasının beklendiğini ve hiçbir adayın yüzde 50’yi aşamadığını hatırlattı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde rakibine kıyasla 2 milyon daha fazla oy aldığı ve Erdoğan’ın sağ koalisyonunun Meclis’te çoğunluğu elde ederek konumunu güçlendirdiği mesajı verildi.

New York Times’in haberinde 20 yıl iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk seçmenleri ikna etmek için 2 hafta süresi olduğu belirtildi.

Reuters, ‘Türkiye, Erdoğan’ın önde olduğu seçimlerde 2. tura kalma ihtimaliyle karşı karşıya’ başlıklı haberinde NATO üyesi ülkede 20 yıldır iktidarda bulunan Erdoğan’ın, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu karşısında Cumhurbaşkanlığı seçiminde çoğunluğu sağlayamadığını belirtti. Kılıçdaroğlu’nun yüzde 50’lik eşiği aşamadığı ve seçimlerin 28 Mayıs’a kaldığı ifade edilerek “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece Türkiye’yi kimin yöneteceği değil, artan yaşam maliyeti kriziyle nasıl mücadele edileceği, Rusya, orta doğu batıyla ilişkilerin nasıl yönetileceği ve daha laik, demokratik bir yola girip gitmeyeceği de belirlenecek.” ifadesi kullanıldı.

CNN International’ın haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘bıçak sırtı’ seçimlerde oyların yüzde 50’sini almayı başaramadığı için Cumhurbaşkanlığı yarışının ikinci tura kaldığı belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünyayı belirsizliğe sürüklediği bir dönemde seçimlerin NATO müttefiki ve bölgesel güç olan Türkiye’nin kaderini belirleyeceği ifade edildi.

Çin haber ajansı Xinhua, seçimlerle ilgili haberinde, “Oyların yüzde 93’ünün sayıldığı Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması muhtemel” başlığını kullandı.

Haberde oy sayımının devam ettiği, adaylardan hiçbirinin henüz seçilmek için gerekli yüzde 50 oy çoğunluğunu sağlayamadığı belirtildi.

Parlamento seçimlerinin geçici sonuçlarına yer verilen haberde, oy sayımı sona yaklaşırken 600 sandalyeli mecliste Cumhur İttifakı’nın 323, Millet İttifakı’nın 214 ve Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 63 milletvekili çıkaracağının öngörüldüğü kaydedildi.

Seçimler, Japonya basınında da geniş yankı buldu. Devlet televizyonu ve kamu yayıncısı NHK’nin internet sitesinin ana sayfasında yer verilen haberde, “Hem görevdeki hem de muhalefet adayı çoğunluğa ulaşamadı, ikinci tura kaldı” ifadeleri kullanıldı.