Yapay zeka Türk şirketlerini şahlandıracak!

Yapay zeka Türk şirketlerini şahlandıracak!

Büyüme potansiyeli olan şirketlere stratejik yatırımlar yaparak kârlılık hedefleyen özel sermaye fonları, 2022’nin ilk üç çeyreğinde de dikkate değer bir performans gösterdi. Private Equity International’ın verilerine göre, yılın ilk 9 ayında stratejik satış ve halka arzlar yoluyla 516,9 milyar dolar para toplayan özel sermaye fonları, teknoloji geliştirme konusunda da öncü rol oynuyor. Bağımsız özel sermaye fonu SOS Investment, Amerika merkezli teknoloji şirketi Sir Unique’in desteğiyle yapay zeka teknolojisini yatırım yaptığı şirketlerin iş süreçlerine dahil etmeye başlayacak. Yatırım yapılacak şirketlerde büyük veri analizi, pazarlama, markalaşma, raporlama, portföy yönetimi ve durum tespiti gibi aşamalarda yapay zekanın kullanılacağı dünyadaki ilk örnek, uluslararası yatırımcıların desteğiyle Türkiye’de kuruldu. ECP, Vita Nova Capital, Hong Kong China Turkey Investment ile Axxess Capital’in de aralarında bulunduğu Eurasia Capital Partners’ın destekli SOS Investment, milyonlarca euroyu yapay zeka desteğiyle yönetecek.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan SOS Investment Kurucusu ve Türkiye Temsilcisi Oktay Kemal Özdemir, “Küresel ekonomi büyük bir belirsizlik dönemi yaşıyor. Böyle bir dönemde dünyaca ünlü yatırımcıların desteğiyle bağımsız özel sermaye fonu SOS Investment’ı hayata geçirdik. Bu belirsizlik döneminde Türkiye’de büyüme potansiyeli olan şirketlerin yanında olacak, yapay zekanın gücüyle stratejik yatırımlara imza atacağız” dedi.

Üç yıl içinde 200 milyon euro yatırım hedefleniyor

Private Funds CFO 2022 İçgörü Araştırması’nda durum tespiti vb. süreçler için yapay zeka gibi ileri teknolojilerin etkinliğini orta ya da yüksek olarak tanımlayan özel sermaye fonlarının oranı, %52 olarak ölçüldü. Her iki özel sermaye fonundan birinin yapay zekayı iş süreçlerine entegre etmeye sıcak baktığını dile getiren Oktay Kemal Özdemir, “Dünya çapında özel sermaye şirketleri yapay zekanın olanaklarından yeni yeni faydalanmaya başlayacak. SOS Investment olarak büyümeyi yalnızca finansmanla destekleme yaklaşımının ötesine geçerek, stratejik, operasyonel ve idari deneyimimizi yapay zeka teknolojisi vizyonuyla bir araya getiriyoruz. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde sektörlerinde güçlü bir konum edinen Türk şirketlerine 200 milyon euroyu aşkın yatırım yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz, Türk şirketleri belirli bir zaman dilimi içinde, yönetim, üretim, AR-GE ve finansman geliştirme alanlarındaki başarılarıyla uluslararası fonların ilgi odağı haline dönüştürmek. Bunu yaparken dünyanın en büyük finansman kuruluşlarından güç alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın örnek kuruluşları arasına girmeye aday şirketler arıyoruz”

Sahip oldukları stratejik ve operasyonel bilgi birikiminin ayrıştırıcı bir rol oynadığına dikkat çeken SOS Invesment Kurucusu ve Türkiye Temsilcisi Oktay Kemal Özdemir, “SOS Investment olarak dünyanın örnek kuruluşları arasına girmeye aday şirketler arıyoruz. Sermaye yatırımının yanı sıra, kredilendirme seçeneklerine de olanak tanıyan geniş bir finansman yelpazesi sunabiliyoruz. Türkiye, halihazırda uluslararası arenada pek çok finansman kaynağının dikkatini çeken, inovasyonla küresel çapta adından söz ettiren bir ülke. Portföyümüze birlikte büyüyebileceğimiz Türk şirketlerini dahil ederek, ülkemizin bu potansiyelini dünyaya duyurmasında kolaylaştırıcı rol üstlenmeyi amaçlıyoruz. Bunu yaparken, organizasyon yapımızda yeni nesil yapay zekayı yönetici olarak konumlandırarak, önümüzdeki beş yıllık dönemde dünyanın lider, yenilikçi özel sermaye şirketleri arasına girmeyi ve başta Avrupa ve Amerika olmak üzere, uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzü artırmayı öngörüyoruz” dedi.

Avrupa ve Amerika’ya da yatırım yapacak

Dünya standartlarının üstünde geliştirilen teknolojiler, yapay zekanın üstün özelliklerini barındıran çözüm yöntemleri ve yatırımların sadece Türkiye ile sınırlı kalmayacağını, Türkiye’de uygulanacak başarılı çalışmaların Avrupa ve Amerika’da da ciddi ihtiyaç olduğunu belirten Oktay Kemal Özdemir, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Türkiye’de uygulacağımız bu modelle sermaye fonlarını ilgili ‘finansal destek’ algısından kurtarıp operasyonel süreçlerin son teknoloji yapay zeka ile yönetilmesi konusunda yatırım yaptığımız şirketlere rehberlik edeceğiz. Başarısı ispatlanmış modellerle de Avrupa ve Amerika’da yatırımlarımızı çeşitlendireceğiz.”