Yeni teknoloji devrimi: Web3 nedir?

Yeni teknoloji devrimi: Web3 nedir?

PSM DERGİSİ

Dijitalleşme günlük yaşantımızı derinden etkilemeye devam ediyor. Bu konuda yakından takip edilmesi gereken gelişmelerden biri de “Web3”.

Web3 sadece teknoloji dünyasında devrim yaratma değil, aynı zamanda toplumun işleyişini de temelden değiştirme potansiyeline sahip. Peki, Web3 tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Mastercard Dijital Varlıklar Birim Yöneticisi Dağhan Söylemez yanıtladı…

Web3, bilgi ve uygulamaların çevrimiçi paylaşımını geliştirerek daha verimli, şeffaf ve eşitlikçi hale getirmeyi amaçlayan yeni bir internet modeli. Yapay zeka, blokzinciri, kripto paralar gibi son teknolojileri içeren bu yeni modeli kullanıcılara daha fazla kontrol, kişiselleştirme ve etkileşim olanağı sunuyor.

Web3’ün dikkate değer bir diğer özelliği de kullanıcıları “Web2” modelindeki pasif tüketici konumundan aktif katılımcılara dönüştürmesi. Web3, kullanıcılara kişisel verilerini ve içeriklerini kontrol etme yeteneği sağlamakla kalmayıp, çevrimiçi faaliyetlerinden gelir elde etmelerine de imkan tanıyor.

Web3 uygulama örnekleri

Web3’ün temel dayanaklarından biri blokzinciri ağ çözümleri. Ethereum ağı bunun en belirgin örneği olarak öne çıkıyor. Otomatize edilmiş işlemleri mümkün kılan “akıllı sözleşmeleri” destekleyerek kapsamlı programlanabilirliğe sahip bir platform sağlayan Ethereum, çeşitli sektörlerde yeni uygulamaların önünü açmış durumda.

Örneğin, Uniswap, aracılara ihtiyaç duymadan doğrudan kripto paraların takasına olanak tanıyan bir DeFi (merkezi olmayan finans) protokolü. Ayrıca, Aave gibi diğer protokoller kullanıcıların geleneksel finans kurumları olmadan borç verme, borç alma ve faiz kazanma işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak tanıyor.
Değeri merkeziyetçi para birimlerine bağlı olan “stabil kripto para”, diğer kripto paraların meşhur fiyat dalgalanmalarını yaşatmadan dijital paranın avantajlarını sunan bir başka Web3 yeniliği. Oyun endüstrisi, oyunculara oyun içi varlıklarının gerçek hayatta da sahipliğini sunan blokzinciri tabanlı oyunlarla bir devrime tanıklık ediyor. Geçen yılın en popüler atılımı olan ve kullanıcılara artırılmış gerçeklikle etkileşim imkanı sunan Metaverse ise Web3 kavramlarıyla şekillenen bir diğer yenilik olarak karşımıza çıkıyor.

Regülatif atmosfer

Web3’ün temelindeki blokzinciri teknolojisi çığır açıcı olmasına rağmen, içerdiği kripto varlıklar geleneksel finansal varlıklara benziyor. Bu sebeple mevcut regülatif düzenlemeler genellikle kripto varlıklarla ilişkilendirilen riskleri de ele alabiliyor. Ancak bu konudaki esas zorluk, bu düzenlemelerin özellikle kripto varlıkların sınıflandırılmasında ve farklı otoriteler arasında koordinasyon söz konusu olduğunda etkili bir şekilde uygulanmasında yatıyor. Dünya çapında hükümetler, inovasyonu engellemeden bu düzenlemeleri kripto alanına uyarlama göreviyle karşı karşıya.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Mastercard Data & Services web sitesindeki “Identifying the missing pieces in the crypto-regulation puzzle” başlıklı yazıyla ilgili linki* ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç

Kullanıcılara daha fazla özgürlük ve kontrol vaat eden Web3, gelişen düzenleyici ortamla birlikte internetin ve ödeme sistemlerinin geleceği olarak görülüyor. Yapay zeka, blokzinciri ve kripto para birimleri gibi ileri teknolojiler bir araya geldikçe, hem teknoloji endüstrisinde hem de toplumumuzun genelinde derin bir dönüşüm bekleyebiliriz.

* https://www.mastercardservices.com/en/reports-insights/identifying-missing-pieces-crypto-regulation-puzzle