Yurt dışı oylarında son durum ne?

Yurt dışı oylarında son durum ne?

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turu kapsamında yurt dışı temsilcilikler ile gümrüklerde oy kullanma işlemi 20 Mayıs’ta başladı. Bu kapsamda sadece yurt dışı seçmen kütüğüne kaydı olan vatandaşlar oy kullanabiliyor.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 28 Mayıs’ta yapılacak seçim için Türkiye’nin 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kuruldu.

Yurt dışı temsilciliklerde bugün başlayan oy verme işlemleri 24 Mayıs’a kadar, gümrüklerde ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar sürecek.

20 Mayıs itibariyle ABD, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde oy kullanma işlemi başladı.

ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve İrlanda’da 20 Mayıs’ta başlayan oy verme işlemi 24 Mayıs’a kadar sürecek.

SANDIKLAR BAZI ÜLKELERDE KAPANDI

22 Mayıs itibariyle bazı ülkelerde oy kullanma işlemi sona erdi. O ülkelerden bazıları; Kuzey Makedonya, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Çin, İran, Litvanya, Estonya, Polonya

BREZİLYA

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu için 22 Mayıs’ta sandık başına gitti.

Türkiye’nin Brezilya Büyükelçiliği ile Sao Paulo Başkonsolosluğunda kurulan sandıklarda oy verme işlemleri başladı.

Brezilya’da yaşayan ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, yerel saatle 08.00-22.00 arasında oylarını kullanabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, ülkede toplam 581 seçmen bulunuyor.

DANİMARKA

Danimarka’da yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için başkent Kopenhag’da bulunan Kopenhag Büyükelçiliği’nde kurulan sandıkta 22 Mayıs’ta oy vermeye başladı.

İSVİÇRE

İsviçre’deki Türk vatandaşlarının, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu dolayısıyla devam eden oylamaya yoğun ilgisi sürüyor.

Türkiye’nin Bern Büyükelçiliği ile Zürih ve Cenevre başkonsolosluklarında dün kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi devam ediyor.

İsviçre’de yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, oy kullanma işlemine yoğun şekilde katılıyor. Oy kullanmak için kurulan alanların önünde zaman zaman kuyrukların oluştuğu görülüyor.

Seçmenler, 24 Mayıs’a kadar yerel saat ile 08.00 ile 22.00 saatleri arasında oy verebilecek.

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde, İsviçre’de kayıtlı 105 bin 802 seçmenden 60 bin 95’i oy kullanmıştı.

ALMANYA

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için oy vermeye devam ediyorlar.

Hafta sonu boyunca başkent Berlin’deki vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde seçim merkezi önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İTALYA

İtalya’da, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçiminin 2. turu için oy vermek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. 

İtalya’da, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 2. turu için oy kullanma işlemi 22 Mayıs’ta yerel saatle 22.00’de (TSİ 23.00) sona erecek.