Aylar önce yazdığımız atama gerçekleşti!

Aylar önce yazdığımız atama gerçekleşti!

Ekonomimanset.com’un Temmuz ayında yazdığı Akbank’taki genel müdür değişikliğine ilişkin kulis haber 2 Ekim’de gerçekleşti.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, 2012 yılından beri Genel Müdürlük görevini yürüten Hakan Binbaşgil, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye olarak atanmış, Genel Müdürlük görevine ise Kaan Gür getirildi.
Bu gelişme Akbank’ta düzenlenen Bayrak Değişimi Töreni’nde Akbanklılarla paylaşıldı. Akbank Genel Müdürlük’te düzenlenen töreni, Türkiye’nin dört bir köşesinden binlerce Akbanklı da canlı yayınla izledi.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer törendeki etkili konuşmasında, “Akbank, 75 yılın gücü ve deneyimiyle ülkemizi yenilikçi hizmetlerle ileri taşımak için sorumluluk alıyor, ekonomik ve sosyal kalkınması için kararlılıkla çalışıyor. Bu doğrultuda yeni ve çok önemli bir bayrak değişimi ile yolumuza devam ediyoruz. 20 yılı aşkın süredir Bankamızın gelişimi, ülkemizin ilerlemesinde önemli rol ve sorumluluklar üstlenen Sayın Hakan Binbaşgil, Genel Müdürlük görevini devrediyor ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye olarak kritik görevler üstleniyor. Akbank'ın öncü finans kuruluşlarından biri olmasını sağlayan sürdürülebilir dönüşümündeki liderliği, başarılı ve istikrarlı performansı için değerli Sayın Hakan Binbaşgil’e yürekten teşekkür ediyorum.

Akbank Genel Müdürlük sorumluluğunu ise bu yeni dönemle birlikte Sayın Kaan Gür devralacaktır. Kendisinin liderliğinde, kuvvetli yönetim kadromuz ve yetkin ve yetenekli Akbanklılarla birlikte Akbank’ı ileri taşımayı istikrarla sürdüreceğiz. Böylece Akbank, köklü geçmişi, değerleri ve uluslararası çapta takdir gören hizmet anlayışıyla yeni genel müdür döneminde de öncülüğünü sürdürecektir” sözleriyle bu değişimi duyurdu.

Hakan Binbaşgil de konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Eski bir Akbanklı ve lider takımımızın başarılı bir üyesi olan Sayın Kaan Gür’e Genel Müdürlük görevini teslim etmekten ötürü büyük bir memnuniyet duyuyorum. Akbank’ın yeni dönemde de yenilikçi stratejik çizgisini aynı şekilde başarıyla devam ettireceğine, güçlü lider takımı ve yetkin çalışanlarıyla paydaşları için en iyi değeri yaratacağına inanıyorum. Bu vesileyle uzun yıllar güvenini ve desteklerini hep arkamda hissettiğim başta Sayın Suzan Sabancı Dinçer olmak üzere Yönetim Kurulumuza, birlikte çok iyi bir ekip çalışması sergilediğimiz yakın mesai arkadaşlarıma ve tüm Akbanklılara içten teşekkürlerimi sunarım. Yeni dönemde de bankamızın
gelişimine olan yakın desteklerim sürecektir. Başta müşterilerimiz ve yatırımcılarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza da gösterdikleri güven ve yakın iş birliği için teşekkür ederim.”

Akbank’ın yeni Genel Müdürü Kaan Gür ilk açıklamasında, “Akbank’a bu önemli görev için yeniden katılmaktan dolayı çok mutluyum. Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olan Akbank’ın Genel Müdürlük görevini üstlenmek benim için büyük bir onur ve ayrıcalık. Akbank’ın önümüzdeki dönemde, Sayın Hakan Binbaşgil’in bizlere bıraktığı sağlam temeller üzerinde daha da büyüyüp gelişeceğine olan inancım tam. Akbank, başarılarla dolu bir geçmişe sahip. Akbank’taki güçlü ekiple birlikte bu mirası daha da yüceltmek, yepyeni ufuklara taşımak için hazırız” dedi.

Cenk Kaan Gür kimdir?

Gazi Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünün ardından, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Executive MBA Yüksek Lisansını tamamlayan Cenk Kaan Gür, meslek hayatına Garanti Bankası’nda başladı. Gür, Kurumsal, Ticari ve KOBİ Bankacılığı alanlarında Şube ve Bölge Müdürlüğü’nü takiben KOBİ işkolundan sorumlu Pazarlama Koordinatörlüğü görevini icra etti. Gür, 2011 yılında Akbank’a KOBİ Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katıldı. Cenk Kaan Gür, görevine 2013 – 2017 yılları arasında Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret bölümlerinin de içerisinde yer aldığı Ticari Bankacılık iş kolundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak devam etti.
Gür, Akbank’ta görev yaptığı süre boyunca Ak Finansal Kiralama’da Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Yatırım Menkul Değerler’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerini de üstlendi. Ekim 2017’de Alternatif Bank’a Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılan Gür bankadaki görevlerine ek olarak iştirak şirketlerinden Alternatif Lease’de Yönetim Kurulu Başkanı, Alternatif Yatırım’da ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktaydı.

ekonomimaset.com’un konuyla ilgili haberini okumak için tıklayınız…