TSB’nin instagram hesabını kim yönetiyor?

TSB’nin instagram hesabını kim yönetiyor?

TSB, instagram hesabında 10 binden fazla takipçisi var. Buna karşın takip ettiği hesap sayısı 67. Bunların iki tanesi kişisel hesap, 65 tanesi kurumsal hesap. Ağırlık olarak kamu kurum ve kuruluşların takip ediyor. Bunlar arasında bir tane sektör yayını var. Peki bu normal mi?

Sosyal medya herkesin günlük hayatında vazgeçemediği bir mecra haline geldi. Gençler için ucuz vakit geçirme ve eğlence alanı iş dünyası için fırsatlar dünyası oldu. Linkedin’in ayrı işlevi var, X’in (Twiter), Facebook’un ayrı. İnstagram’ın işlevi ise daha başka.

Hem şirketler hem bireyler için o kadar önemli ki sosyal medya uzmanı diye bir meslek grubu bile oluştu. X’de paylaşım nasıl yapılır? Resim nasıl paylaşılır? Linkedin’de neler paylaşılmalı? Günün hangi saatinde post paylaşımı yapılmalı? Günde en fazla kaç paylaşım yapılmalı? Bunların hepsi ayrı bir uzmanlık konusu oldu.

Şirketlerin olduğu gibi kişilerin de artık sosyal medyalarını yöneten profesyonel ekipler var. Kimleri takip etmeli? Kimleri engellemeli? Kimlerin takip etmesine izin verilmeli? Kişilerin sosyal medya hesaplarını yönetim tercihleri kendilerine bağlı da şirketlerin, derneklerin ya da birlikler gibi kamu yararı güden kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya yönetimleri daha profesyonel, daha adil olmalı, herkese eşit mesafede olmalı.

Sigorta sitesi olduğumuz için Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) sosyal medya hesaplarını takip ediyoruz. Dolayısıyla TSB’nin instagram hesabını da takip ediyoruz. Burada bazı tercihler epeydir dikkatimizi çekiyor. Örneğin TSB’nin, instagram hesabında 10 binden fazla takipçisi var. Takip ettiği hesap sayısı ise 67. Bunların iki tanesi kişisel hesap, 65 tanesi kurumsal hesap. Ağırlık olarak kamu kurum ve kuruluşlarını takip ediyor. Takip ettiği iki kişisel hesaptan biri broker, diğeri eksper.

Peki Türkiye’de yüzlerce broker yüzlerce eksper varken neden bu iki hesabı takip ediyor? Buna kim karar veriyor? Hesabın biri eksperler derneği başkanı, bu hesap takip edilirken acente derneklerinin başkanı neden takip edilmez? Sadece merak ediyoruz.

Yalnızca bir broker takip edilirken diğerleri neden takip edilmez ya da bu brokeri diğerlerinden ayıran özellik nedir? TSB’ye üye bazı şirketler takip edilirken diğer üye şirketlerin hesapları neden takip edilmez? Ya da TSB’ye yeni üye olan yeni kurulan şirketlerin hesapları neden takip edilmez? TSB instagram hesabı, sektör gazetelerinden birini takip ederken diğer yayınları neden takip etmez? Sosyal medya yönetimde bile neden negatif ayrımcılık yapar ki?

Buna kim karar veriyor? Bu hesap profesyonel bir ekip tarafından mı yönetiliyor? Yoksa TSB’de çalışan birisi tek başına kimi takip edip etmeyeceğine mi karar veriyor? Bir Allah’ın kulu da TSB’nin kurumsal hesabı bütün üye şirketlerin hesaplarını neden takip etmiyor, ya da sektör basınına neden eşit mesafede durmuyor diye sormuyor mu? Bu durum sadece bizim mi dikkatimizi çekiyor. Yoksa bu durum normal de biz mi abartıyoruz?

Son dönemin moda deyimiyle ‘kafamızda deli sorular’. Daha fazla uzatmadan yorumu okuyucular, bizi takip edenlere bırakıyorum.