Bitcoin için yine düşüş bekleniyor…

Bitcoin için yine düşüş bekleniyor…

Deutsche Bank’a göre perakende yatırımcılar Bitcoin fiyatının düşmeye devam etmesini bekliyorlar.

Deutsche Bank Araştırma raporuna göre, dünyanın en büyük kripto para birimi dün 40.000 $’ın altına indi ve birçok perakende yatırımcı yılsonuna kadar daha da düşeceğine inanıyor.

Rapora göre, ankete katılanların üçte birinden fazlası Bitcoin’in önümüzdeki Ocak ayına kadar 20.000 $’ın altına düşeceğini düşünüyor. Katılımcıların yaklaşık %15’i fiyatın yılsonuna kadar 40.000 ila 75.000 $ arasında olmasını beklediklerini söyledi.

Merakla beklenen spot Bitcoin ETF’lerinin 11 Ocak’ta piyasaya sürülmesiyle Bitcoin fiyatı Mart 2022’den bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 49.000 $’a ulaştı. O zamandan bu yana yaşanan satışlar, varlığın fiyatını %20’nin üzerinde düşürerek Salı günü New York’ta saat 11:52 itibariyle yaklaşık 39.000 $’a indirdi.

Raporun analistleri Marion Laboure ve Cassidy Ainsworth-Grace’e göre, yeni spot Bitcoin ETF’lerinin en eski dijital varlığın kurumsallaşmasını genişletmesi bekleniyor. Ancak rapora göre ETF akışlarının çoğunluğu perakende yatırımcılardan geliyor.

15-19 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette ABD, Birleşik Krallık ve Euro Bölgesi’nden 2.000 kişiye Bitcoin’in fiyatı ve oynaklığı hakkındaki görüşleri soruldu.