Borsada yükselişin devamı gelecek mi? 

Borsada yükselişin devamı gelecek mi? 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yükseliş eğilimini üst üste 5. haftaya taşırken, analistler, genel seçimlerin ikinci turunun ardından endeksin yaklaşık yüzde 46 yükseldiğini ve yatırımcıların temkinli hareket etmesinde fayda olduğunu belirtiyor.

Sözcü’nün haberine göre Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan rallide BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde hareket ederken, söz konusu performans, 31 Ekim-26 Aralık 2022’deki 9 haftalık serinin ardından en güçlü yükselişe işaret ediyor.

Öte yandan, BIST 100 endeksinin son 4 haftadaki kapanışları da “haftalık kapanış rekoru” olarak kayıtlara geçti.

KÂR SATIŞI İHTİMALİ MASADA

Analist Cüneyt Paksoy, borsadaki yükselişin en önemli hikayesinin Türkiye’nin büyüme tarafında kalma çabası ile bu çabaya bilançoların hala destek vermesi olduğunu ifade ederek, “Dolar bazlı grafiklerdeki görece ucuzluğun devam etmesi ve enflasyona karşı yatırımcıların alternatif arayışının sürmesi, yukarı yönlü trendin başlıca sebebi” dedi.

Son dönemde yabancı yatırımcıların borsaya ilgisinin tekrar artmaya başladığını aktaran Paksoy, son 5 haftada hisse senedi piyasasında 1,5 milyar dolar civarında yabancı sermaye girişi olduğunu ve yabancı takas oranının yüzde 30’lara yaklaştığını bildirdi.

Paksoy, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin de (CDS) 450 baz puana kadar gerilemesinin önemini vurgulayarak, bu hafta ABD ve Avrupa’da açıklanacak para politikası kararları ile perşembe günü yurt içinde yapılması planlanan Enflasyon Raporu sunumundan alınacak mesajların piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini kaydetti.

‘YUKARI YÖNLÜ TREND DEVAM EDEBİLİR’

Her ne kadar arada kâr satışları gelse de ana trendin yukarı yönlü ve bu trendin uzun süre devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu aktaran Paksoy, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Fiyat/kazanç oranlarıyla da baktığımızda, Borsa İstanbul’da ucuzluk izliyoruz. Orada da yukarı yönlü potansiyel var. Yani teknik ve temel rasyolarla yukarı yönlü hikaye güçlü ama arada kar satışları gelecektir.

Özellikle bu hafta buna çok dikkat edeceğiz. Lira bazlı grafiklerde 6 bin 850-7 bin bandı içinde bir kâr satışı ihtimali masada. O kâr satışı gelse de daha önce özellikle 6 bin 500-6 bin 550 altında kalırsak ki orası önemli bir destek, 6 bin 300, hatta 6 bin puan seviyeleri potansiyel olabilir. Burada en alt desteğimiz 5 bin 700-5 bin 800 bulunuyor.

BU SEVİYELER KRİTİK

Özellikle 7 bin puan üzerine geçişler başlarsa 7 bin 500, hatta 8 bin seviyesine kadar bir alan da mümkün görünüyor. Ancak kâr satışları önemli. Dolar bazlı baktığımızda da önemli bir eşiğe geldiğimizi görüyoruz. 250-255 puan bandı çok önemli, bu seviyenin yukarısında hareketin ivmelendiğini görebiliriz.”

Paksoy, bunlarla birlikte temkinli iyimserlik gerektiren bir haftaya girildiğini söyledi.

Özellikle bankacılık endeksinin şu ana kadar sınırlı, sınai endeksinin ise BIST 100 endeksindeki yükselişe çok güçlü destek verdiğini ifade eden Paksoy, bankacılık endeksinin bu yükselişe destek vermesi için 6 bin-6 bin 200 bandını aşmasının önemli olduğunu vurguladı.

HİSSE BAZLI HAREKETLER ÖN PLANDA

Alnus Yatırım Araştırma Direktörü Volkan Dükkancık da Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan 50,7 milyar dolar değerindeki mutabakat zaptı ve anlaşmalara dikkati çekerek, “Haberin yayınlanması ile geçen hafta salı günkü işlem gününde gerileyen endekste haftanın geri kalanında önemli yükselişler gerçekleşti” dedi.

Ana senaryoları olan “öngörülebilirliğin arttığı çerçevede endekste yukarı yönlü hareketlerin devam edeceği” düşüncelerinin hala geçerliliğini koruduğunu aktaran Dükkancık, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz bilanço dönemi ile güçlü sonuçlar beklenen şirketlerin genel endekse göre pozitif ayrışacağı, zayıf finansallara sahip şirketlerde realizasyonların daha keskin görülebileceği, hülasa hisse bazlı hareketlerin ön planda olacağını düşünüyoruz. Bu anlamda yatırımcıların daha dikkatli olması gereken bir sürece girildiği konusundaki uyarımızı hatırlatmak istiyoruz.”