Dünya Bankası’ndan Türkiye’de kadın ve gençlere yönelik finansman

Dünya Bankası’ndan Türkiye’de kadın ve gençlere yönelik finansman

Dünya Bankası Türkiye’de kadınlara ve gençlere ait küçük işletmelerin ve sanayinin yeşil dönüşüme uyum sağlamalarını destekleyecek.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu kadınların ve gençlerin Türkiye’deki, yeşil dönüşüm sürecinin yarattığı istihdam olanaklarına ve ekonomik fırsatlara erişmelerine yardımcı olmayı amaçlayan 400 milyon dolar tutarında bir finansmanı onayladı.

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Sosyal Açıdan Kapsayıcı Yeşil Dönüşüm Projesi kadınların ve gençlerin sahibi olduğu mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (MKOBİ) finansmana erişimini ve aynı zamanda kadınların ve gençlerin ekonominin yeşil sektörlerinin yarattığı işlere erişimlerini kolaylaştıracak.

Banka’nın İcra Direktörleri Kurulu ayrıca temiz teknolojilerin ve süreçlerin benimsenmesi yoluyla seçili sektörlerin sera gazı emisyonlarını azaltmalarını desteklemeyi amaçlayan 416 milyon dolar tutarındaki Türkiye Sanayi Emisyonlarını Azaltma Projesini de onayladı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez onaylanan projeler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları vurguladı: Türkiye, beraberinde yeni fırsatlar da getirecek iddialı bir yeşil dönüşüm programına yönelik tüm ekonomi genelini kapsayan bir yaklaşım benimsemektedir. Dünya Bankası Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını memnuniyetle karşılamakta ve özellikle kadınlar ve gençler için olmak üzere yeşil dönüşümün faydalarının eşitlikçi ve kapsayıcı olmasını sağlamaya yönelik çabaları desteklemekten mutluluk duymaktadır.