Kanada 3 yıl içinde 1.5 milyon göçmen alacak

Kanada 3 yıl içinde 1.5 milyon göçmen alacak

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER

1990’ların başından bu yana yılda ortalama 235 bin göçmeni ülkesine kabul eden Kanada vites yükseltti. Kanada hükümeti 2023-2025 yılları arasında yaklaşık 1,5 milyon göçmeni vatandaş olarak ülkeye kabul edeceğini açıkladı.
Hükümet tarafından açıklanan plana göre 2023 yılında 465 bin, 2024 yılında 485 bin ve 2025 yılında 500 bin kişi ülkeye kabul edilecek. Kanada, sağlık hizmetleri, imalat, mühendislik ve ticaret gibi ülkenin kritik işgücü açığı olan alanlarda vasıflı işçi statüsündeki göçmenleri tercih ediyor.

Kanada göçmenlere nasıl yaklaşıyor?

Avrupa’da yabancı düşmanlığının yükselişe geçtiği bir dönemde Kanada’nın attığı bu adım ülkenin konuya daha geniş bir perspektiften baktığını da ortaya koyuyor.
Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, ülkede yaklaşık 1 milyon kişilik açık iş pozisyonu olduğunu hatırlatarak, “Kanada’nın daha fazla insana ihtiyacı var” dedi. Nisan ayında açıklanan nüfus sayımı verileri Kanada’da emekliliği yaklaşan kişi sayısının rekor düzeyde olduğunu gösterdi.
Fraser, yaşlanan nüfus ve yaklaşan emeklilik dalgasına dikkat çekerek, “Eğer bu demografik eğilimi düzeltmek için bir şeyler yapmazsak, bundan 10 ya da 15 yıl sonra yapacağımız konuşma işgücü açığı hakkında olmayacak. O gün geldiğinde okulları, hastaneleri ve kamu hizmetlerini nasıl ayakta tutacağımızı konuşmaya başlayacağız ve bunun için şimdiden bir şeyler yapmamız gerekiyor” dedi. (New York Times)