Kripto para vergileri kalkıyor

Kripto para vergileri kalkıyor

Arjantin, Kongreye sunulan çok yönlü yasa taslağından, kripto para birimlerine yönelik vergi düzenlemelerini kaldırma kararı aldı.

Daha önceden bu yasa tasarısı, vergi mükelleflerine, kripto para birimleri de dahil olmak üzere daha önce beyan edilmemiş varlıklarını açıklama şansı vererek ilgili vergi ve ücret yükümlülüklerini hafifletmişti.

“Arjantinlilerin Özgürlüğü için Temeller ve Başlangıç Noktaları Kanunu” olarak adlandırılan bu yasa taslağı, geniş çapta reformları hayata geçirmeyi amaçlayan bir girişimdi. Bu reformlardan bir tanesi, Cumhurbaşkanı Milei’ye, Kongre süreçlerini atlayarak doğrudan çeşitli alanlarda düzenlemeler yapma yetkisi vermişti.

İçişleri Bakanı Guillermo Francos, vergi düzenlemelerinin çıkarılmasının, bu konuda Kongrede bir mutabakat sağlanamaması sebebiyle gerçekleştiğini ifade etti. Francos, ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi ve bu yöndeki düzenlemeleri hızla uygulamayı amaçladıklarını, vergi maddesinin ise daha az öncelikli olduğunu ve işlemleri yavaşlattığını belirtti.

Kaldırılan vergi düzenlemesi, Arjantin vatandaşlarının kripto para birimleri de dahil olmak üzere daha önce beyan edilmemiş varlıklarını bildirmelerine imkan tanıyordu. Bu varlıkların ilk 100.000 dolarlık kısmı için %0 vergi oranı uygulanacakken kalan kısmına %15’e varan oranlarda vergi uygulanacaktı.

Arjantin’de kripto para birimlerine sahip olmak kendi başına bir vergi yükümlülüğü yaratmıyor. Ancak ünlü Arjantinli ekonomist Marcos Zocaro’ya göre kripto para birimlerinin satılması ve bu işlemlerden elde edilen gelirler vergilendiriliyor.

Arjantin’in vergi idaresi AFIP, kripto paraları finansal bir varlık olarak görüyor ve bu varlıklar var oldukları yere bağlı olarak farklı vergi oranlarına tabi tutuluyor. Vergilendirilecek miktar, her yıl 31 Aralık’ta belirlenen piyasa değerine göre hesaplanıyor.