Küresel piyasalarda Fed tutanakları bekleyişi

Küresel piyasalarda Fed tutanakları bekleyişi

Opsiyon piyasalarındaki iyimserlik sinyali bir tarafta dururken ABD hisseleri yeni yıla kötü başladı.

Çin’deki Kovid durumunun arz zincirine olumsuz etkisi sebebiyle teknoloji ağırlıklı Nasdaq Salı gününü yüzde 0,8 ekside kapatırken S&P 500 de yüzde 0,4 geriledi.

Teslimatlarda beklenti altında kalan elektrikli araç üreticisi Tesla’nın hisseleri yüzde 12,2 düştü, 2022 başında 3 trilyon dolar değerine ulaşabilen tek şirket olan Apple’ın piyasa değeri de 2023 başı itibarıyla 2 trilyon doların altına geriledi. Vadelilerde sabah saatlerinde hafif toparlanma söz konusu.

Asya Pasifik’te Japon hisseleri olumsuz ayrışırken Hong Kong Hang Seng ralli yapıyor. Güçlü yen ve küresel resesyon endişeleriyle Japon Topix ve Nikkei 225 değer kaybediyor.

Ant Group’un tüketici birimi için 1,5 milyar dolarlık sermaye artırımının onaylanmasıyla Hang Seng, Alibaba dopingiyle yüzde 2’yi aşan yükseliş kaydediyor.

Dolar bugün de gelişmiş ülke para birimlerine karşı zayıf. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 kayıpla 1.253 puan seviyesinde bulunuyor. Japonya Merkez Bankası’nın getirileri kontrol altında tutabilmek için anons edilmemiş tahvil alım operasyonlarını devam ettirmesiyle yen dolar karşısında değer kazanıyor.

Spot altın yükselişini sürdürüyor. Altının onsu yüzde 0,4 artıda ve 1.846 dolardan alıcı buluyor. Çin kaynaklı talep endişeleriyle Brent ve ABD ham petrolü Salı gününü yüzde 4 üzeri kayıpla kapadı. Bugün yatay seyreden Brent aktif kontratı 82 dolardan, ABD ham petrolü 77 dolardan işlem görüyor.

Fed tutanaklarında beklentileri aşan tahminlerin gerekçeleri aranacak

Amerikan Merkez Bankası Fed, 22:00’de 50 baz puan faiz artışı yaptığı Aralık ayı toplantısının tutanaklarını yayımlayacak.

Tutanaklarda Fed üyelerinin piyasa beklentilerinden yüksek enflasyon ve nihai faiz tahminlerine dair gerekçelere ışık tutabilecek ifadelerin yer alması bekleniyor.

Fed üyeleri 2023’te faizin tepe noktasının medyan olarak yüzde 5’i aşacağını öngörmüştü. Üyeler enflasyon için eylülde yüzde 2,8 olan 2023 yıl sonu beklentisini yukarı revize etmiş, yüzde 3,1’e yükseltmişti.

Tutanaklarda, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son dönemde vurguladığı gibi yüksek enflasyon beklentileri için güçlü işgücü piyasasına atıfta bulunulabilir. Diğer taraftan mal enflasyonu ve enerji fiyatlarındaki yumuşamaya rağmen hizmet enflasyonundaki kalıcılığa da dikkat çekilebilir.

Fed’in bu enflasyon tablosu karşısında atacağı adımlar sonucu ABD ekonomisinin resesyona girmesinin güçlü olasılık olduğunu belirten eski New York Fed Başkanı William Dudley, bu resesyonun ağır olmayacağı görüşünde. Dudley, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada “Fed’in yapması gerekenin bir sonucu olarak resesyon yaşanması kuvvetle muhtemel. Ancak geçmişten farklı olarak bu Fed’in yaratacağı bir resesyon. Fed para politikasını gevşeterek bu resesyonu sonlandırabilir” yorumunu yaptı.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.