Maaşlara gelen zamlar sonrası ayrıntılar tek tek açıklandı

Maaşlara gelen zamlar sonrası ayrıntılar tek tek açıklandı

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber geldi. 2024 yılı Ocak-Haziran döneminde uygulanacak kıdem tazminatı tavanı belli oldu. TÜİK’in Aralık ayı enflasyon rakamlarını duyurması sonrası emekli ve memur zammı da netleşti. Enflasyon rakamının netleşmesiyle yüzde 49.25 olan memur maaşlarına gelen zam oranı kadar kıdem tazminatı da arttı.
Bu tutar Ocak-Temmuz 2024 tarihleri arasında geçerli olacak. Konuya ilişkin duyuruyu Hazine ve Maliye Bakanlığı önümüzdeki günlerde yapacak.

Kıdem tazminatı kimleri etkileyecek?

Kıdem tazminatı tavanının artması, brüt ücreti 35 bin 057 liranın üzerinde olan ve kıdem tazminatı almaya hak kazanan çalışanları etkileyecek.

Kıdem tazminatı nedir?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, işyerince topluca ödenen para anlamına geliyor. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil ediliyor.