Maliye Bakanlığı’nda ÖTV zirvesi

Maliye Bakanlığı’nda ÖTV zirvesi

Otomobillerde motor gücü yerine fiyatına göre ÖTV uygulama yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesi sektör ve tüketciler arasında paniğe yol açarken konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Emre Özpeynirci’nin Hürriyet’teki haberine göre sektör temsilcileri, Maliye Bakanlığı bürokratlarıyla bir araya geldi. İşte o haber:

Yaklaşık 1 aydır tartışılan ve otomotiv sektöründe ve tüketicilerde panik havası yaratan yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesiyle ilgili Maliye Bakanlığı dün otomotiv sektörüyle beklenen görüşmeyi yaptı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal daha önce sektörle oturup yeni vergi sistemini müzakere edeceklerini söylemişti. Maliye bürokratlarının dün Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER) yetkilileriyle bir araya geldiği öğrenildi. Görüşmelerde yeni ÖTV sisteminin nasıl olacağına ilişkin bilgi alışverişinde bulunduğu kaydedilirken, otomotiv sektörü temsilcilerinin vergi artışından çok Avrupa standartlarında bir sisteme geçilmesi konusunda düşüncülerini söyledikleri ifade ediliyor. Görüşmeden sektör temsilcilerinin olumlu ayrıldığı ve iyi geçtiği dile getiriliyor.

ODD Başkanı Mustafa Bayraktar görüşme sonrasında Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “İstişare her zaman iyidir. Bakanlık ve Gelir İdaresi tarafında geniş bir katılım vardı. Sektörün önemi irdelendi. Bence Bakanlık tarafı da çok yapıcı yaklaşım gösteriyor. Kimsenin niyeti kayığı kontrolsuz sallamak değil bence” diye konuştu.

Yeni otomobillerin satışından alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) ilişkin yasa yeniden düzenlendi ve geçtiğimiz hafta Meclis’te kabul edilerek değişiklik yapma yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi. ÖTV ile ilgili bundan sonra her türlü değişiklik Bakanlar Kurulu tarafından yapılabilecek, her seferinde yeni bir yasa çıkartılmayacak. Yeni yasayla birlikte Maliye Bakanlığı, ÖTV matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturacak, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilecek.