Otomobil fiyatlarına zam mı gelecek?

Otomobil fiyatlarına zam mı gelecek?

EKONOMİMANSET.COM/ÖZEL HABER

Euro kurundaki artış, emtialardaki yükseliş ve üretim maliyetlerindeki yükseliş otomobil fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor. Euro kuru kısa sürede 2 liraya yakın artış yaşadı. Otomobiller de ithal edildiği için euro ile ödemeleri gerçekleşiyor. Bu durumda da distribütörlerin cebinden daha fazla para çıkmış oluyor ve fiyat listeleri mecburen zamlı olarak güncelleniyor.

Bunun dışında otomobil fiyatlarını etkileyen emtialarda da güçlenme meydana geldi. Çelik, petrol türevleri, parça fiyatlarının artması da doğal olarak otomobillerin fiyatlarına yansıyor.

Kısa süredeki sert yükseliş nedeniyle otomobil fiyatlarında artış beklentisi yükseldi. Önümüzdeki günlerde otomobil fiyatlarına zam gelebilir.

ÖTV MATRAH ARTIRIMI DÜŞÜŞ GETİRİR Mİ?

Matrah artırımı yapılacağı söylense de oranı belirtilmedi. Düşük fiyatlı otomobillerde yüzde 5-10 arasında düşüş sağlayabilecek olan ÖTV matrah artırımı son gelecek zamla özelliğini yitirmiş olacak. Ayrıca 2023 model otomobiller 2022 modellerden daha yüksek fiyata satılacağı için ÖTV matrah artırımının etkisi sınırlı kalabilir.