Rusya herkesin ekmeğiyle oynuyor!

Rusya herkesin ekmeğiyle oynuyor!

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER

Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesi buğday ve mısır fiyatlarının artmasına neden oldu. Rusya’nın hamlesi özellikle yoksul ülkelerdeki milyonlarca insanın yaşamını daha da zorlaştırdı.
Birleşmiş Milletler (BM) Karadeniz Tahıl Girişimi Koordinatörü Amir Mahmoud Abdulla, “Gıda akışı devam etmelidir, sivil kargo gemileri askeri hedef haline getirilemez ya da rehin tutulamaz” dedi.
Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir de Rusya’nın anlaşmadan çekilmesini eleştirerek, “Rusya’nın tahıl anlaşmasını tek taraflı askıya alması dünyada milyonlarca insanın aç olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sorumsuzca bir hareket” ifadelerini kullandı.
Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesinin ardından buğday fiyatları yüzde 5, mısır fiyatları yüzde 2 arttı. Chicago Ticaret Borsası’nda (CBOT) buğday vadeli işlemleri yüzde 5,4 artışla 8,7 dolara yükseldi.
Rusya neden anlaşmadan çekildi?
Rusya, Cumartesi günü tahıl anlaşmasından çekildiğini açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı, çekilmeye gerekçe olarak Kırım’daki Rus savaş gemilerine insansız hava aracı ile saldırı düzenlenmesini göstermişti. Savunma Bakanlığı, saldırı düzenlenen gemilerin tahıl sevkiyatı konvoylarını korumak üzere görev yaptığını ileri sürmüştü. (Deutsche Welle)