SEDDK’da Sezgin Baran Korkmaz Şoku!

SEDDK’da Sezgin Baran Korkmaz Şoku!

SİGORTA GÜNDEM/KULİS HABER

Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönetimini de (SEDDK) tehdit ettiği ve yalan haberle görevden aldırmaya çalıştığı iddiası.

2010 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve holdinge bağlı şirketlerin malvarlığına ilişkin alınan tedbir kararı sonrasında SEDDK tarafından da bir sigorta şirketine ilişkin tedbirler alındığı, bunun üzerine SBK’ın Kurumu arayarak üst yönetimi tehdit ettiği ve bir gazetede Kurul mensuplarına ilişkin yalan haber çıkartarak görevden aldırmaya çalıştığı iddia edilmektedir.

Kurum yönetimini karalamayı hedef alan yalan haberin arkasında SBK’nın olabileceği duyumunu alan SEDDK yöneticilerinin SBK’yı Kuruma çağırdıkları, yüz yüze yapılan görüşmede SBK’nın haberi kendisinin yaptırdığını kabul ettiği, ancak Hazine Bakanlığında üst düzey bir bürokratın kendisine o sigorta şirketinin hakkında alınan tedbirlerin haksız ve kasıtlı olduğunu söyleyerek kendisini yanlış yönlendirdiğini söylediği, haberde yazılanlar hakkında hiçbir fikri olmadığı haberi çıkarma konusunda bir sigorta şirketi yöneticilerinin yardım ettiğini söyleyerek özür dileyip helallik talep ederek ayrıldığı ve birkaç gün sonra da yurtdışına kaçmış olduğu belirtilmektedir.

Haberin çıkarılmasında aracılık ettiği iddia edilen şirketin Genel Müdür Yardımcısının olayın sektörde duyulması üzerine görevden alındığı ve sektör dışında bir işe geçiş yaptığı belirtilmektedir.

Diğer taraftan, SBK’ın SEDDK’da kendisine sürekli haber sızdıran bir personelin de belirlendiği, kurumdan ayrılmasının talep edilmesi üzerine başka bir kamu kurumuna tayininin çıkarıldığı da alınan bilgiler arasındadır.

SEDDK yöneticilerinin konuya ilişkin olarak Bakan ve Bakan yardımcılarını bilgilendirdiği, olayda SBK’yı yönlendiren bürokratın da adını verdiği fakat bu kişi hakkında işlem yapılmaması sonrasında Kurum Başkanı Türker Görsoy’un görevinden kendi isteği ile ayrıldığı da gelen bilgiler arasında.