Türkiye bu hamlesiyle Rusya’yı kızdıracak

Türkiye bu hamlesiyle Rusya’yı kızdıracak

EKONOMİMANSET.COM/DIŞ HABERLER

Türkiye, Rusya’nın petrol ihracatını olumsuz etkileyebilecek bir adım attı. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan geçen petrol tankerlerinin yük ve kargo için yeterli sigortaya sahip olduklarını kanıtlamalarını talep eden yeni bir genelge yayımladı. Düzenleme Avrupa Birliği ve İngiltere’nin Rusya’nın petrol ihracatını kısıtlamaya yönelik yaptırımlara başlamasından sadece birkaç gün önce, 1 Aralık’tan itibaren hayata geçirilecek.
Hatırlanacağı üzere Avrupa Birliği ve ABD, Rus petrolünü taşıyan gemiler ve denizcilik şirketlerinin sigorta yapılmasını zorlaştıracak bir düzenleme yapmak için harekete geçmişti. Düzenlemeyle Rus petrolünü taşıyan gemilerin piyasa fiyatlarının altında petrol almaması halinde dünya genelinde sigorta hizmetlerinden mahrum bırakılması planlanıyor.

Bu hamle Kremlin yönetiminin petrol satışından daha az gelir elde etmesini sağlarken, ithalatçı ülkelerin de kasasından daha az para çıkmasını sağlayacak.
Bloomberg News’a konuşan bir yetkili düzenlemenin arkasındaki motivasyonun Türkiye’nin bir parçası olmamasına rağmen AB yaptırımlarına uymak olduğunu söyledi.
Türk Boğazları, Rusya ve Kazakistan’dan gelen petrol de dâhil olmak üzere Karadeniz’den ihraç edilen mallar için hayati öneme sahip. Ankara’nın attığı bu adımın Rusya tarafından nasıl karşılanacağı ise büyük merak konusu. (Bloomberg News)