Ukrayna’nın drone saldırısı sigortacıları ürküttü

Ukrayna’nın drone saldırısı sigortacıları ürküttü

SİGORTAGUNDEM.COM/DIŞ HABERLER

Ukrayna’nın hafta sonu bir Rus savaş gemisi ile petrol tankerine denizden insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırılar gemi sahipleri ile sigorta şirketlerinin yüreğini ağzına getirdi.
Bu sürpriz saldırı Rusya’nın Karadeniz üzerinden gerçekleştirdiği petrol ve tahıl ticaretini savaşın başladığı geçen yıldan bu yana ilk kez riske attı. Saldırının ardından buğday ve petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanma kısa sürdü.

Rusya sattığı tahılın büyük bir kısmını ve petrolünün %15 ila %20’sini Karadeniz üzerinden ihraç ediyor. Ukrayna’nın saldırıların süreceğine dair kararlı mesajı Karadeniz’deki deniz taşımacılığını Rusya açısından oldukça maliyetli hale getirirken petrol ve tahıl nakleden şirketlerin zaten yüksek olan sigorta faturasını daha da arttırabilir.

Bloomberg News’a konuşan gemi brokeri Howe Robinson Partners’ın Kuru Yük Araştırma Müdürü Bilal Müftüoğlu, şu aşamada Karadeniz’den yapılan sevkiyatların navlun ve sigorta oranlarında önemli bir değişiklik olmadığını söyledi. Müftüoğlu, bölgedeki bir ticari geminin ya da tahıl gemisinin vurulması halinde endişelerin artabileceğinin altını çizdi.
Gemi sahipleri tehlikeli sulara girdiklerinde savaş riski primi olarak bilinen bir ödeme yapar. Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana bu rakam gemi değerinin yaklaşık %1 gibi oldukça yüksek bir seviyeye ulaştı.

Nakliye gemileri Türk karasularında bekliyor

Öte yandan saldırıların ardından, normalden daha fazla sayıda petrol tankerinin Rus limanlarından uzakta beklediğine dair göstergeler ortaya çıktı. Varış noktası olarak Novorossiysk’i işaret eden 9 gemi şu anda Türkiye’de Sinop ve Samsun arasında demirlemiş durumda. Bu sayı Temmuz ayında en yüksek seviyeye ulaşan 3 gemiden daha fazla.

Gemilerin Novorossiysk’e veya yakındaki Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu ham petrol ihracat terminaline gitmeden önce Türkiye kıyılarında beklemeleri alışılmadık bir durum değil.