Doğal afetlerden kaynaklanan kayıplar 110 milyar dolar ile rekor kırdı

Doğal afetlerden kaynaklanan kayıplar 110 milyar dolar ile rekor kırdı

SİGORTAGUNDEM.COM/DIŞ HABERLER

Doğal afetlerden kaynaklanan kayıplar rekor üstüne rekor kırıyor. Dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden Munich Re verilerine göre Ocak-Haziran döneminde dünya genelinde meydana gelen doğal afetler 110 milyar dolarlık hasara neden oldu. Bu rakam tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçti.

Alman reasürans devi Türkiye ve Suriye’yi Şubat ayında vuran depremlerin 52 milyar dolarlık hasara neden olduğunu belirtti. İtalya ve Doğu Avrupa’daki fırtına ve sel felaketleri ile İspanya’da devam eden kuraklık da ek maliyetlere yol açtığına dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda Yunanistan’daki orman yangınları milyonlarca dolarlık mülkleri yok etti. İspanya’yı vuran kuraklık domates ve çilek üretimini mahvetti. Düşük su seviyeleri kıtanın en büyük ulaşım yollarından biri olan Ren Nehri boyunca taşımacılık faaliyetlerini kesintiye uğrattı.

Avrupa Merkez Bankası yakın dönemde yayınladığı bir raporda, artan primler yüzünden doğal afet sigortalarına yönelik talebin düştüğüne işaret etmişti. Banka, sigorta şirketlerinin riskli bölgelerde poliçe satmak istemediğini, satan şirketlerin de daha dar koruma için çok yüksek ücretler talep etmesinin tüketicileri olumsuz etkilediğine dikkat çekmişti.