Konut sigortası yaptırmak isteyenlere büyük şok

Konut sigortası yaptırmak isteyenlere büyük şok

SİGORTAGUNDEM.COM/DIŞ HABERLER

Avustralya’da konut sigortası yaptırmak isteyen hane sahipleri büyük bir şok yaşadı. İklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuz hava koşulları ve artan inşaat maliyetleri yüzünden konut sigortası fiyatları son 1 yıl içinde %28 arttı. Sel veya orman yangını riski taşıyan bölgelerdeki konut sahiplerinin ödediği prim tutarındaki artış ise %50’ye ulaştı.
Avustralya Aktüerler Enstitüsü tarafından dün yayınlanan rapora göre geçen yıl 1364 Avustralya doları olan bir konut poliçesini bu yıl aynı şartlarda yenilemek istediğinizde 1894 Avustralya doları ödemeniz gerekiyor.
Raporu hazırlayan uzmanlardan biri olan Sharanjit Paddam, “Sigorta primlerindeki artışın %50’si son 2 yılda artan inşaat maliyetlerinden kaynaklandı” dedi ve ekledi: “Diğer yarısı da iklim değişikliğine bağlı olarak her yıl daha fazla görmeye başladığımız doğal afetlerden kaynaklanan yüksek reasürans maliyetlerinden…”
Araştırmaya göre Yeni Güney Galler’in sele eğilimli Kuzey Nehirleri bölgesinin yanı sıra siklon riskinin yüksek olduğu kuzey Queensland ve Batı Avustralya’da konut sigortası yaptırmak oldukça masraflı hale geldi.
Paddam, bilimsel verilerin iklim krizinin daha da ağırlaşabileceğini gösterdiğine işaret ederek, yakın dönemde fiyatların düşmesinin beklenmediğini sözlerine ekledi.