Sigorta devinden tüm dünyayı heyecanlandıran hamle

Sigorta devinden tüm dünyayı heyecanlandıran hamle

SİGORTAGUNDEM.COM/DIŞ HABERLER

Moskova’nın Temmuz ayında Türkiye’nin arabuluculuğuyla başlatılan ‘Tahıl Koridoru’ anlaşmasını tek taraflı olarak feshetmesi ve Ukrayna’ya ait limanlar ile tahıl depolarını vurması piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor.

Avrupa’nın ‘tahıl ambarı’ olarak tanımlanan Ukrayna’nın yeniden güvenli bir şekilde ihracat yapabilmesi için diplomatik çabalar yoğunlaşırken sigorta şirketleri de devreye girdi.

Reuters haber ajansına konuşan Lloyd’s of London CEO’su John Neal, tahıl sevkiyatının yeniden başlaması halinde güvence sağlamaya hazır olduklarını ve bu konuda Birleşmiş Milletler ile görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Neal, “Koridorun yeniden faaliyete geçmesi veya farklı bir formatta yeniden kurulması durumunda sigorta sağlamaya devam edebilecek durumda mıyız? Bunun cevabı evet” dedi.

Öte yandan sigorta şirketi Beazley CEO’su Adrian Cox da yine Reuters’e yaptığı açıklamada, tahıl nakleden gemiler ile Ukrayna’da sıkışan insani yardım taşıyan gemileri aynı kapsamda değerlendirdiklerini söyledi. Cox, “Bu gemilerin hareket etmeye başlaması için gereken sigortayı sağlamak üzere bu piyasadayız” diye konuştu.