Sigorta poliçelerine ‘iklim krizi’ zammı geliyor

Sigorta poliçelerine ‘iklim krizi’ zammı geliyor

SİGORTAGUNDEM.COM/DIŞ HABERLER

İklim krizinden kaynaklanan doğal afetler her yıl milyarlarca dolarlık hasara neden oluyor. Sigorta şirketleri daha önce fiyatlamalar içinde yer almayan bu yeni riski poliçelere yansıtmaya hazırlanıyor.
Hollandalı sigorta devi NN Group İcra Kurulu Başkanı David Knibbe olumsuz hava koşullarının bu şekilde devam etmesi halinde sigorta poliçelerine zammın kaçınılmaz olacağını söyledi.

Knibbe, “İklim değişikliğinin bir sonucu olarak reasürans primleri artıyor. Bunu şu ana kadar tüketicilere çok fazla yansıtmadık ama yakın zamanda bazı alanlarda prim artışları kaçınılmaz olabilir. Maliyetleri mümkün olduğunca düşük tutarak bu riski en aza indirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Risk modellemesinin bu noktada hayati öneme sahip olduğunu anlatan David Knibbe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle önlem alma konusunda başarılı olmamız gerekiyor. Bugün bile, aniden bir acil durum meydana geliyorsa veya ani bir fırtına yaklaşıyorsa, fırtınadan yarım saat önce bile olsa müşterilerinizi uyarmak çok büyük önem taşıyor. Yapacağımız uyarılar sayesinde insanlar önlem alabilir ve bu sayede daha fazla tazminat talebini ve daha fazla hasarı önleyebiliriz.”

Knibbe, NN’nin yılın ilk yarısında iyi hava koşullarından yararlandığını ancak Hollanda’nın kuzeyini etkisi altına alan fırtınanın ikinci yarıda bir miktar yukarı yönlü baskıya yol açacağını sözlerine ekledi.