Türkiye e-ticaret sektörü 800 milyar TL hacme ulaştı

Türkiye e-ticaret sektörü 800 milyar TL hacme ulaştı

PSM DERGİSİ

iyzico, ETİD ve Dogma Alares tarafından hazırlanan Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’na göre, 2022 yılında e-ticaret sektörünün büyüklüğü 801 milyar TL’ye (gayrisafi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 6’sı) karşılık gelen ulaştı.

E-ticaret işlem sayısı da 2020’deki değerinin 2 kat üzerine çıkarak 4.8 milyar adede yükseldi. Ortalama sepet tutarları ise 2020’den 2021’e 13, 2021’den 2022’ye 79 TL artış kaydetti.

Özellikle salgın döneminin alışveriş alışkanlıklarında kalıcı bir değişiklik yarattığını vurgulayan rapora göre e-ticaret, 2022’de dünya ölçeğinde 5.7 trilyon ABD Doları değerinde pazar payı elde etti. Bu da 100.2 trilyon ABD Doları değerindeki küresel gayri safi hasılanın yüzde 5.7’sini temsil ediyor. E-ticaretin küresel perakende satışlar içindeki payı ise yüzde 22 oldu.

Dünyanın 18’inci büyük e-ticaret pazarına ev sahipliği yapan Türkiye’de e-ticaret faaliyetlerinin toplam perakendeden aldığı yüzde 16.5 pay, benzer ülkelere göre daha yüksek. Ancak raporda, sektörün hala önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğu vurgulanıyor.

2022’de küresel e-ticaret işlemlerinin üçte ikisi alternatif ödeme yöntemleriyle yapıldı. Türkiye’de ise geleneksel yöntemler küresel ortalamanın iki kat üzerinde tercih edildi. Kredi kartı en çok tercih edilen ödeme yöntemi. Banka kartı ise mikro işletmeler dışındaki tüm işletmelerde en çok tercih edilen ikinci ödeme yöntemi oldu.

Rapora göre, ilerleyen dönemde e-ticarette kredi kartı, banka kartı ve kapıda nakit ödeme gibi geleneksel ödeme yöntemlerine ek olarak ön ödemeli kartlar, A2A (hesaptan hesaba) ödemeler, dijital cüzdanlar, alışveriş kredileri, kripto paralarla ödemeler ve şimdi al sonra öde (BNPL) gibi alternatif ödeme yöntemlerinin de payının artması bekleniyor.

Rapor, 2022’de e-ticarette satış hacmi ve işlem sayısı bazında en yüksek pazar payına sahip ürün kategorilerinin moda ve aksesuar, elektronik ve teknoloji, kozmetik ve kişisel bakım, hizmet, turizm ve seyahat olduğunu ortaya koyuyor. Bu beş sektör, satış hacmi bakımından toplam e-ticaret hacminin yüzde 63’ünü, işlemlerin de yüzde 66’sını oluşturdu.