Türkiye girişim ekosistemi 2023’e iyi başlayamadı

Türkiye girişim ekosistemi 2023’e iyi başlayamadı

PSM DERGİSİ

Startups.watch tarafından hazırlanan ve dönemsel bazda gerçekleşen yatırım ve satın almaları içeren “Türkiye Girişim Ekosistemi” araştırmasının 2023 yılı ilk yarı sonuçları açıklandı. 11 Temmuz Salı günü İstanbul JustWork’te düzenlenen etkinlikte raporla ilgili ayrıntılı sunumlar yapıldı, sektörün önde gelen temsilcileri katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıda girişim ekosistemiyle ilgili dikkat çeken satır başları şöyle ortaya çıktı:

Yatırımlar düşmeye devam etti

2023’ün ilk yarısında 130 yatırım turunda 111 milyon dolar yatırım yapıldı. İkinci çeyrek bazında bakıldığında ise 72 yatırım turunda 52 milyon dolar yatırım yapıldı. Tutar olarak bakıldığında geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 59 düşüş dikkat çekti. Hisseye dönüştürülebilir borçlar (insider ve diğer işlemler) ve kripto işlemler de dahil edildiğinde ise 2023 ilk yarısında toplam tutar 228 milyon dolara ulaştı.
Benzer şekilde İngiltere’de de yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yatırım tutarı yarıdan fazla düştü. Keza İsrail’de de durum farklı değil.

Avrupa’nın gerisinde kaldık

Türkiye, yılın ilk yarısında yatırım adedi olarak birçok ülkeye göre iyi durumda. Ancak yatırım tutarında Norveç, Estonya ve Yunanistan’ın altında yer aldı. Polonya, Portekiz ve Bulgaristan’ı ise geçtik.

Orta Doğu ve Kuzey Avrupa’da konumumuzu koruduk

Türkiye, 2023 ilk yarısı itibarıyla yatırım tutarları açısından Suudi Arabistan ve Arap Emirlikleri’nin altında, Mısır’ın ise üstünde yer aldı. Yatırım adedi açısındansa bütün bölge ülkelerine fark attık.

En çok yatırım adedi oyun sektöründe

Oyun yatırımları tutar bakımından düşmeye devam etse de yatırım adedi olarak bakıldığında liderliği kimselere bırakmadı. Enerji, sürdürülebilirlik, FinTek ve pazaryerleri de diğer en çok ilgi gören alanlar oldu.

Kitle fonlamaya ilgi sürdü

2023 ilk yarısında tohum aşamasında yaklaşık her 4 yatırımdan biri paya dayalı kitle fonlama şeklindeydi. Toplamda 28 turda girişimler 9.3 milyon dolar topladı.

Kurumlar yatırıma alıştı, GSYF Sayısı 270’e ulaştı

Kurumlar ve kurumsal girişim sermayesi fonları 2023’ün ilk yarısında 130 yatırım turunun 39’unda yer aldı. Öte yandan, SPK tarafından kuruluş izni verilen GSYF (girişim sermayesi yatırım fonu) sayısı (13’ü kapalı) 270’e ulaştı. GSYF’ler, 2023 yılının ilk yarısında yapılan her iki yatırımın birinde vardı.

Girişimler yurt dışı satın alma konusunda iştahlı

2023’ün ilk yarısında Türkiye’deki en büyük satın alma, Getir’in n11’in kalan hisselerini de almasıyla gerçekleşti. Param’ın Univera ve Univis’i satın almasının yanı sıra Koalay ve Hesapkurdu satışları da diğer yüksek tutarlı işlemler olarak öne çıktı.
Artık sadece yurt içi değil yurt dışı girişim satın almalarını da sıkça duymaya başladık. Missafir, hatırlanacağı gibi yılın ilk çeyreğinde Hırvatistan’dan bir girişimi satın almıştı. İkinci çeyrekte ise Papara, İspanya’dan Rebellion’u satın aldı. Girişimlerin karnesi bu konuda büyük holdinglerden çok daha iyi gözüküyor.

Kadın girişimcilerin aldığı yatırım azaldı

2023 yılının ilk 6 ayında yapılan 130 yatırımın sadece 19’unda kadın girişimci vardı.