Asgari ücrete ara zamda yeni senaryo: Ara zam ne zaman yapılacak?

Asgari ücrete ara zamda yeni senaryo: Ara zam ne zaman yapılacak?

Hükümet temmuz ayında asgari ücrete zam olmayacağını açıklasa da kamuoyunda beklentiler sürüyor. Temmuz ayında memur ve emekliler 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacak. Siyasetin gündeminde de asgari ücrete ara zam ve emekli zammı yer alıyor. Asgari ücrete ara zam senaryolarında yeni bir tahmin gündeme geldi. SGK Başuzmanı Karakaş, asgari ücrete ara zam için beklediği tarihi açıkladı.

Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği ara zam gündeminde çeşitli senaryolar gündeme geliyor. Milyonların gözü temmuz zammına çevrilirken emekli ve memur maaşlarına enflasyon farkı yansıtılacak. Hükümet tarafından “asgari ücrete ek zam olmayacak” açıklaması gelse de zam beklentisi sürüyor. Emekli zammı ve asgari ücrete ara zam siyaset gündeminin ilk sıralarında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile yaptığı görüşme sonrası, Erdoğan’ın önerisiyle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu olan genel başkan yardımcısı Yalçın Karatepe ile görüşmesi kararlaştırıldı.

CHP’li Karatepe ve Bakan Şimşek’in görüşmesindeki asgari ücrete zam ve emekliye refah payı gündeme gelecek. CHP’li Karatepe, Şimşek ile yapacakları görüşmeye ilişkin şunları kaydetmişti:

“Enflasyonla mücadele edilmesi için vatandaşın yoksullaştırılmasını amaç edinmiş bir iktidar var. ‘Asgari ücrete artış yapmayacağız, emekli aylıklarındaki artışı sınırlı tutacağız’ gibi açıklamalar yapıyorlar. Asgari ücretin artırılmaması enflasyonla mücadele aracı olarak görülüyor. Biz yoksullaştırıcı ekonomi politikalarının karşısında olduğumuzu ifade edeceğiz. Temmuzdan itibaren asgari ücrete en az enflasyon farkı kadar zam yapılması gerektiğinini söyleyeceğiz. Bugün asgari ücret mayıs ayı verileriyle bile açlık sınırının 2 bin lira altında kalıyor. Yılın geri kalan kısmında aynı asgari ücret seviyesiyle geçinilemeyeceğini söyleyeceğiz.”

Emekli maaşlarını gündeme getireceğini belirten Karatepe, “Enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması gerektiğini söyleyeceğiz” demişti.

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Asgari ücrete temmuzda ara zam yapılmayacağı kesinleştiği belirtiliyor. SGK Başuzmanı İsa Karakaş TGRT’ye yaptığı açıklamalarda asgari ücrete ara zam tarihiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Karakaş, asgari ücretlilere de eylül ayında bir zam yapılmasını beklediğini açıkladı. Asgari ücrete yapılması beklenen zam miktarını ise 4 bin TL olarak hesapladı.

Karakaş şunları kaydetti:

“Yapılacak zam, asgari ücretle geçinen vatandaşların hayat pahalılığı için önemli bir destek olacak. Geçim sıkıntısı yaşayan asgari ücretliler, gıda, kira ve diğer temel ihtiyaçlardaki fiyat artışlarından olumsuz etkileniyor. Zor durumda olan asgari ücretliler için planlanan zam, ekonomik anlamda büyük bir rahatlama sağlayacak.”

Asgari ücrette ek zam yapılmazsa 2024 yılının sonuna kadar 17 bin 2 lira olarak yatırılacak. 2025 yılının ocak ayında ise komisyon görüşmeleri neticesinde yeni asgari ücrete karar verilecek. Bu durumda asgari ücret komisyonunun görüşmelere aralık ayında başlaması bekleniyor.

Asgari ücrete zam senaryoları

Mevcut asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması durumunda 5 bin 100 lira artış göstererek ve 22 bin 102 lira olacak.

Asgari ücret zam oranı yüzde 40 olması durumunda 6 bin 800 lira yükselecek ve 23 bin 802 olacak.

Yüzde 50 artış yapılması durumunda ise 8 bin 500 lira artacak ve 25 bin 502 liraya yükselecek.

Emekli maaşına zam ne kadar olacak?

Emekli ve memur maaşları her yıl ocak ve temmuz ayında enflasyona göre yeniden belirleniyor. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında enflasyon toplamda 22,72 oldu. Haziran ayı enflasyon rakamının netlik kazanmasıyla emekli ve memurların alacağı zam oranları kesinlik kazanacak.

Hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,81 olacak.

Memurların ise enflasyon farkı yüzde 9,40’a ulaşacak. Yüzde 10’luk temmuz zammı da bu fark ile yüzde 20,35’e yükselecek.